۱۳۹۷/۰۷/۱۴
استاندار فارس در دیدار فعالان صنایع دستی استان مطرح کرد:

سند جامع صنایع دستی استان فارس تدوین می شود / لزوم استفاده از محصولات صنایع دستی در طرح های بوم گردی

استاندار فارس گفت: سند جامع صنایع دستی استاند با همکاری استانداری فارس، اتاق بازرگانی شیراز، اتحادیه صنایع دستی، فعالان و سازمان های مرتبط با این حوزه تدوین شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در دیدار فعالان حوزه های مختلف صنایع دستی استان فارس با اشاره به اهمیت حفظ، احیا و تقویت صنایع دستی به عنوان یکی از ظرفیت های مهم استان، تهیه سند جامع صنایع دستی را مهمترین و نخستین گام در راستای حل مشکلات این حوزه دانست.

وی ادامه داد: هنرمندان، استادان و پژوهشگران فعال در این عرصه باید با همکاری سازمان میراث فرهنگی به تهیه این سند بپردازند.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه بازاریابی مناسب یکی از مهمترین اقداماتی است که باید برای رونق صنایع دستی در دستور کار قرار گیرد، گفت: مسئولان باید تسهیلگر امور باشند اما وظیفه بازاریابی بر عهده اتحادیه های صنایع دستی و به تبع آن تعاونی ها است.

مهندس تبادار افزود: تعاونی ها علاوه بر اینکه نهادی برای حفظ و صیانت هستند، باید در زمینه بازاریابی نیز فعالیت گسترده تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه متمرکز بودن بازار فروش صنایع دستی از عواملی است که در رونق بازار این محصولات اثرگذاری دارد، بیان کرد: مکان یابی برای ایجاد چنین بازار متمرکزی در استان فارس به ویژه شهر شیراز باید در دستور کار متولیان امر صنایع دستی قرار داشته باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: همه مشکلات نبود رونق در بازار محصولات صنایع دستی مربوط به گردشگران نیست چرا که با جذب گردشگر نمی توان به رونق اقتصادی، زمینه اشتغال و انبوه فروشی دست یافت بلکه باید با شناسایی بازارهای هدف در سراسر دنیا زمینه این رونق در فروش صنایع دستی را ایجاد کرد.

مهندس تبادار اظهارکرد: نخستین گام برای ایجاد رونق اقتصادی در بازار صنایع دستی تقویت تعاونی ها به عنوان متولیان بازاریابی است.

وی با تاکید بر لزوم راه اندازی موزه صنایع دستی در استان، گفت: همواره از دارایی های بر جای مانده از گذشته در استان فارس سخن می گوییم اما راهکار بهره گیری از این داشته ها باید به صورت پیشنهاد به متولیان امر ارایه شود.

استاندار فارس با انتقاد از طولانی شدن بوروکراسی اداری برای ارایه تسهیلات به فعالان حوزه صنایع دستی، افزود: برای حفظ و احیا صنایع دستی باید ناهمواری های پیش روی هنرمندان و فعالان این عرصه را هموار کنیم.

مهندس تبادار با اشاره به اینکه اجرای طرح های بوم گردی در استان فارس بیش از 160 درصد رشد داشته است، بر لزوم استفاده از محصولات صنایع دستی در  طرح های بوم گردی تاکید و عنوان کرد: تقویت صنایع دستی را باید در دل این ظرفیت ها دنبال کنیم.

وی همچنین خواستار ایجاد تکلیف برای ادارت و دستگاه های دولتی شد تا بخشی از نیازهای داخلی خود را با خرید صنایع دستی استان تامین کنند.

نماینده عالی دولت در استان فارس در خصوص هدفمند کردن آموزش در حوزه صنایع دستی نیز گفت: آموزش در این زمینه باید متناسب با نیاز بازار و جامعه انجام شود تا کارآمد باشد.

در ابتدای این دیدار که با حضور معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس و تعدادی از مشاوران استاندار برگزار شد، فعالان حوزه های مختلف صنایع دستی استان به بیان دیدگاه ها و مسایل و مشکلات پیش روی صنایع دستی استان پرداختند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس

کد خبر : 69133
تعداد بازدیدها : ۱۱۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است
/* */