۱۳۹۷/۱۰/۱۹
استاندار فارس در دیدار با رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه شیراز و پیام نور فارس

بهره گیری از توانمندی دانشگاه ثروت و ارزش اقتصادی ایجاد می‌کند/سرزندگی و نشاط دانشگاهی و ایجاد فضای نقد در چهارچوب قانون تقویت شود

استاندار فارس با تاکید بر اینکه جهان پیشرفته امروز بر استفاده از خلاقیت، تفکر، اندیشه و علم تکیه کرده است ، عنوان کرد: بهره گیری از این توانمندی ها ثروت و ارزش اقتصادی ایجاد خواهد کرد و مقایسه درآمد حاصل از یک بشکه نفت با آنچه از ایجاد محصول علمی و فناوری به دست می آید به خوبی نشان دهنده اهمیت جایگاه علم در امور اقتصادی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت اله رحیمی در دیدار با رئیس و هیئت رئیسه دانشگاه شیراز ، این دانشگاه را به عنوان یکی از توانمندی های مهم استان فارس در نگاه مسئولان و همچنین در اسناد بالا دستی  برشمرد و افزود: این جایگاه برجسته علمی با تلاش و کوشش اساتید و جامعه دانشگاهی از گذشته تا امروز محقق شده که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز باید این نقش آفرینی را بیش از گذشته تقویت کند، خاطرنشان کرد: امروزه جهان به سمت بهره گیری از نیروهای آموزش دیده و تحصیل‌کرده در دانشگاه ها  حرکت کرده است و این اقدام می تواند زمینه ساز ایجاد رفاه و توسعه در کشور باشد.
 

استاندار فارس با تاکید بر اینکه جهان پیشرفته امروز بر استفاده از خلاقیت، تفکر، اندیشه و علم تکیه کرده است ، عنوان کرد:  بهره گیری از این  توانمندی ها، ثروت و ارزش اقتصادی ایجاد خواهد کرد  و مقایسه درآمد حاصل از یک بشکه نفت با آنچه از ایجاد یک محصول علمی  حاصل می شود به خوبی نشان دهنده اهمیت جایگاه علم در امور اقتصادی  است.

دکتر رحیمی ادامه داد: استفاده از بهره های علمی بر خلاف منابع معدنی و.. نه تنها سبب نقصان  نخواهد شد بلکه به تقویت و افزایش بهره دهی آن می‌انجامد.

وی وجود نیروهای جوان و دانشگاه های برجسته‌ای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز را فرصتی مغتنم دانست و  اظهار کرد:  آموزش های دانشگاهی باید هدفمند بوده و زمینه ایجاد جایگاه مناسب برای فارغ التحصیلان را در جامعه ایجاد کند.

استاندار فارس با بیان اینکه دانشگاه شیراز می‌تواند به توسعه کشور و استان فارس کمک کند، به وجود ظرفیت های آشکار و پنهان در این مرکز علمی اشاره کرد و افزود: دانشگاه باید به سمت تقویت و توسعه ظرفیت های آشکار و برنامه ریزی برای ظرفیت های نهفته پیش برود.

نماینده عالی دولت با اشاره به لزوم پیوند بخش های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی، نفت و گاز و... با دانشگاه، این تعامل را سبب تقویت بنیه اقتصادی دانشگاه و همچنین تربیت فارغ التحصیلانی که آموزش های عملی دیده اند  دانست.

دکتر رحیمی همچنین نقش آفرینی دانشگاه در حوزه های معرفتی و شناختی را مهم توصیف کرد و گفت: این نقش آفرینی سبب تعالی و حرکت جامعه خواهد شد. 

استاندار فارس گستردگی واحدهای دانشگاهی بدون در نظر گرفتن کیفیت را یک آسیب دانست و عنوان کرد: کمیت بدون در نظر گرفتن کیفیت سطح علمی دانشگاهیان و دانشجویان را کاهش داده و اساتید را از پرداختن به تحقیق و پژوهش باز می‌دارد.


وی با تاکید بر اینکه دانشگاه نیاز به سرزندگی و نشاط دارد و باید دانشجویانی، نقاد، شجاع و ظلم ستیز پرورش دهد که حاضرند برای دفاع از عقاید خود تلاش کنند، یادآور شد: این شاخص ها باید در بستر و چارچوب قانونی تعیین شده شکل بگیرد و همه گروه ها و تشکل های دانشگاهی در این چارچوب فعالیت کنند.

دکتر رحیمی با اشاره به اهمیت نقد منصفانه در جامعه، بیان کرد: دانشگاه محیطی برای بیان عقاید، انتقادات و تضارب آرا است که این امر می تواند موجبات پویایی در فضای دانشگاهی و جامعه را فراهم آورد.

  

استاندار فارس بر لزوم  پرورش افرادی که به عنوان سفیران دانشگاه شیراز به سایر کشورها می‌روند تاکید کرد و گفت: پذیرش دانشجویان خارجی علاوه بر درآمدزایی ، آموزش و تعامل، سبب شناساندن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و ایجاد دلبستگی نسبت به کشورمان خواهد شد.

نماینده عالی دولت با تاکید بر اهمیت تقویت روابط بین المللی دانشگاه ، خاطرنشان کرد: برگزاری همایش‌ها، کنگره ها و کنفرانس‌های بین المللی از سوی دانشگاه شیراز علاوه بر تقویت ارتباطات و دیپلماسی علمی دانشگاه، علم را با اقتصاد پیوند داده و اقتصاد شهر و استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 دکتر  رحیمی همچنین در ادامه دیدارهای خود با جامعه دانشگاهی استان  در جمع مدیران دانشگاه پیام نور استان فارس اظهارداشت: راه اندازی مراکز بین المللی دانشگاه دراستان فارس علاوه برحل مشکلات ناشی از کمبود دانشجو، موجب ارز آوری و حضوردانشجویان خارجی دراستان وهمچنین تبادلات فرهنگی واجتماعی خواهد شد که درآینده نیز فارغ التحصیلان آن به عنوان سفیران ایران در نقاط مختلف دنیا خواهند بود.
وی با بیان اینکه به دلیل تدریس در دانشگاه پیام نور از سالیان گذشته با دانشگاه پیام نور آشنایی کامل دارم، اظهارداشت: دانشگاه پیام نور یک دانشگاه ضابطه مند و منضبط است که اهداف توسعه علمی کشور را در کنار سایر دانشگاه های کشور به خوبی دنبال می کند.
استاندار فارس اضافه کرد: بیش از ۱۸۳ مرکزآموزش عالی در سطح استان فارس ،بازوان قوی درتدوین استراتژی و برنامه ریزی برای توسعه استان هستند که لازم  است هرچه سریعتر بستر لازم برای حضور دانشگاهیان را در همه حوزه ها فراهم کنیم.
رحیمی افزود: دانشگاه پیام نور با دارا بودن زیرساخت های مختلف فیزیکی و نیروی انسانی نقش مهمی در توسعه آموزش عالی استان ایفا می کند.
استاندار فارس،نشاط و سرزندگی را یکی از نیازهای امروز جامعه دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی به دنبال تزریق روحیه یاس وناامیدی در جامعه هستند، لیکن دانشگاهیان می توانند با ارائه راهکار وبرنامه، روحیه نشاط وامید به آینده را دربین مردم بهبود بخشند. 

توجه به کارآفرینی یکی دیگر از موضوعاتی بود که استاندار فارس در جمع مدیران دانشگاه پیام نور مطرح کرد و دراین خصوص اظهارداشت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم فرصت های شغلی مناسب برای تحصیل کردگان جامعه را فراهم سازیم. اگر چه وظیفه دانشگاه ها کارآفرینی نیست ولی دانشگاه ها می توانند با تدوین استراتژی ها بلند مدت، پایه های کارآفرینی و هدف گیری به سمت بازار کار را با خلاقیت درآموزش ایجاد کنند.
وی خاطرنشان کرد: توسعه واقعی زمانی صورت می گیرد که بتوانیم از توان فکری و مهارت نیروهای آموزش دیده در جامعه بهره برداری لازم را داشته باشیم.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس

کد خبر : 70532
تعداد بازدیدها : ۴۸۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است