۱۳۹۷/۰۶/۱۹
استاندار فارس در جلسه شورای اداری شهرستان استهبان:

برای احیای تالاب های فارس نیازمند حمایت های ملی هستیم/ توسعه زیرساخت‌ ها ضرورت جدی فارس است

استاندار فارس با بیان اینکه ‌خشکی تالاب های استان شرایطی بسیار نگران کننده تر از دریاچه ارومیه ایجاد کرده است، از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست با نگاه هوشمندانه ای که به وضعیت کلان کشور دارند، کمک ها و حمایت های لازم را برای گذر فارس از این بحران در نظر داشته باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار، در جلسه شورای اداری شهرستان استهبان که با حضور دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد،   وجود ۲۴ هزار هکتار انجیرستان دیم در شهرستان استهبان که در جهان نمونه است، را از ظرفیت های ویژه استان فارس دانست و افزود: منحصر به فرد بودن انجیرستان استهبان برای ما این تکلیف را ایجاد می کند که چگونه از چنین ظرفیتی بهره وری داشته ایم.

وی با اشاره به اهمیت رفع موانع تولید در ایجاد اشتغال و حفظ ظرفیت‌های شغلی موجود، بیان کرد: از سال ۹۴  کارگروه رفع موانع تولید با برگزاری ۲۲۳ جلسه یکی از فعال ترین کارگرو های استان بوده که مشکلات بیش از هزار و ۳۱۰ واحد تولیدی در این جلسات بررسی  و مشکلات ۶۱ درصد معادل ۷۹۹ واحد  برطرف شده است‌.

نماینده عالی دولت در استان فارس یادآور شد: نزدیک به ۲۲۰ واحد تولیدی با ثبت نام در سامانه ۳۰۰ میلیارد تومان و همچنین بیش از ۲ هزار و ۲۷۰ واحد تولیدی ۸۷۰ میلیارد تومان به صورت مستقیم از سیستم بانکی تسهیلات دریافت کرده اند که مجموع این عملکرد سال ۱۳۹۶ به هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

مهندس تبادار با تاکید بر اینکه تلاش برای رفع موانع تولید در استان بهبود شاخص‌ها را به دنبال داشته است، افزود:   
نرخ بیکاری استان در  پایان سال  ۹۲ حدود ۱۶.۵ درصد بوده و فارس رتبه ۲۹ کشوری را داشته است و در سال ۹۵ این نرخ به ۱۱.۴درصد یعنی رتبه ۱۳ کشوری رسیده که برای نخستین بار پس از ۱۴ سال نرخ بیکاری استان به زیر متوسط کشور یعنی یک دهم درصد کمتر از متوسط کشور رسیده است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری سال ۹۶ به ۱۰.۸ درصد و  رتبه ۱۲ کشوری  و در  بهار ۹۷ به  ۹.۹ درصد و رتبه ۱۰ کشوری رسیده است.

استاندار فارس نرخ مشارکت اقتصادی را از دیگر شاخص های تاثیرگذار در بهبود وضعیت اقتصادی دانست و اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۹۲ ، ۳۷.۶ درصد و در بهار ۹۷ به ۴۱ درصد رسیده است؛ همچنین در  بهبود شاخص فضای کسب و کار  در سال ۹۴ فارس رتبه ۱۸ کشوری را داشته که در نیمه اول سال ۹۶ به  رتبه یک و در بهار ۹۷ رتبه به ۲ کشوری دست یافته است.

مهندس تبادار بیان کرد: از سوی دیگر توسعه صادرات غیر نفتی در سال ۹۴، ۶۵۰ میلیون دلار و در سال ۹۵ با ۶۱ درصد رشد به یک میلیارد و ۴۳ میلیون دلار و در سال ۹۶ با ۲۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته یک میلیارد و ۳۰۳میلیون دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ هدف تعیین شده برای جلب سرمایه گذاری در استان فارس ۵۵۵ میلیون دلار بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال گذشته یک میلیارد و هشت میلیون دلار جلب سرمایه گذاری خارجی در استان صورت گرفته که نزدیک به ۶۰ درصد آن در عرصه انرژی های پاک و انرژی بوده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود توجه به توسعه زیر ساخت‌های استان در همه حوزه های، صنعتی، گردشگری، کشاورزی، حمل و نقل ریلی و جاده ای، حمل و نقل هوای و... را از مهمترین نیازهای استان دانست و گفت: ریل استان فارس بدون اتصال به کانون های بار بندرعباس و بوشهر، ریل فقیری است، بر همین اساس  خوشبختانه راه آهن گلگهر به شیراز و در ادامه به بندر عباس در دستور کار است که تکمیل آن کمک مجلس را در بودجه سال ۹۸ طلب می کند، همچنین ریل اقلید به یزد امسال به بهره برداری می رسد.

مهندس تبادار با اشاره به تلاش های انجام شده جهت ایجاد ریل های فرعی و جا به جایی بار درون استان از طریق راه آهن، افزود: خوشبختانه توانسته ایم زمینه های لازم برای انتقال بخشی از بار درون استان از این طریق را فراهم کنیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه فارس یکی از استان هایی است که بیشترین آمار تلفات جاده ای را دارد، توجه به زیرساخت های حمل و نقل جاده ای در استان فارس را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه در دستور کار قرار دارد و امیدواریم بیش از ۳۰۰ کیلومتر آزادراه شیراز - اصفهان که بزرگترین آزادراه جنوب کشور است با تامین نقدینگی تا پایان سال ۹۷ یا اوایل سال ۹۸ به بهره برداری برسد.

استاندار فارس در خصوص زیر ساخت های حمل و نقل هوایی استان نیز گفت: ترمینال بین المللی شهرستان لار  فردا ۲۰ شهریور با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح خواهد شد.

مهندس تبادار افزود: ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه شیراز نیز به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت های گردشگری استان در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه فارس ۱۰ درصد امنیت غذایی کشور را تامین می کند و در تولید  محصولات باغی رتبه اول، در محصولات زراعی رتبه دوم ، در محصولات دامی رتبه چهارم و در مجموع رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است، بحران آب را مهمترین چالش کنونی پیش روی استان دانست و گفت: این استان در ۱۱ سال گذشته با خشکسالی های پیاپی رو به رو بوده و با توجه به اینکه ۸۰ درصد از بهره وری آب با استفاده از منابع زیرزمینی تامین می‌شود عمق چاه های استان به ۵۰۰ متر رسیده و آب از جان زمین استخراج می شود و نگرانی های جدی به دنبال دارد. 

مهندس تبادار با بیان اینکه ‌خشکی تالاب های استان شرایطی بسیار نگران کننده تر از دریاچه ارومیه ایجاد کرده است، از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست با نگاه هوشمندانه ای که به وضعیت کلان کشور دارند، کمک های لازم را برای گذر  فارس از این بحران در نظر داشته باشد.
  
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشاورزی باید با مدیریت منابع آب در استان فارس حفظ شود، آینده انجیرستان استهبان به عنوان بزرگترین انجیرستان دیم جهان و همچنین سایر محصولات کشاورزی در این منطقه را در گرو احیای تالاب بختگان دانست.

استاندار فارس همچنین از تلاش دانشگاه شیراز برای آماده کردن طرح جامع احیای تالاب های استان به دستور رئیس سازمان محیط زیست کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بهبود برخی زیر ساخت ها و اجرایی شدن برنامه های کلان مدیریتی در سطح استانی و کشوری به احیای این تالاب ها می انجامد.

مهندس تبادار با بیان اینکه تا کنون تلاش های زیادی در راستای مدیریت منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی استان انجام شده است، عنوان کرد: کاشت برنج در استان فارس از ۴۸ هزار هکتار به ۱۶ هزار هکتار کاهش داده شده است؛ همچنین  ۱۵ هزار تن کاشت کلزا و گلرنگ به ۳۰ هزار تن افزایش داده شده و توسعه کشت گلخانه ای و استفاده از روش های نوین آبیاری با جدیت در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار فارس ابراز امیدواری کرد با توجه ویژه مجلس شورای اسلامی به موضوع آب در استان شرایط لازم برای عبور از این بحران فراهم شود.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس

کد خبر : 68834
تعداد بازدیدها : ۴۲۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است