۱۳۹۷/۰۵/۱۷
استاندار فارس:

از انتقاد مبتنی بر انصاف حمایت می کنیم/ رسانه ها حریت و شجاعت را سرلوحه خود قرار دهند

استاندار فارس با بیان اینکه لجام ‌گسیختگی بر فضای مجازی حاکم است، گفت: راهکار این معضل انتقاد از مسئولان در رسانه‌های رسمی است و ما از این نگاه منتقدانه مبتنی بر انصاف، آگاهی و صداقت حمایت می ‌کنیم.

به گزارش ‌پایگاه اطلاع رسانی استاندار فارس، مهندس اسماعیل تبادار چهارشنبه در بازدید از دفتر سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس و نشستی صمیمی با رئیس و خبرنگاران ایرنا به مناسبت هفدهم مردادماه روز خبرنگار افزود: برخی ممکن است انتقاد مبتنی بر حقیقت را برنتابند، بیان واقعیت ‌ها و مشکلات جامعه به‌ مثابه رسالت خبرنگاران امری دشوار است.

وی با اشاره به اینکه بیان حقیقت شرط‌ هایی دارد، اضافه کرد: اولین مؤلفه بیان حقیقت دانایی و اشراف به تمام معنا به یک موضوع است که مهم‌ترین موضوع در عرصه خبرنگاری است.

مهندس تبادار افزود: رسانه یک ظرف است که عوامل اصلی آن همین خبرنگاران هستند و از دیگر موارد مهم در این زمینه رعایت انصاف است و آن که می‌خواهد حقایق را بیان کند، نمی‌تواند با بی‌انصافی اظهار نظر کند.

نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: از آنجا که خبرنگاران هم اطلاعات را مهیا می‌کنند و هم باید جانب انصاف را رعایت کنند و در عین حال قضاوتی را نیز منتقل کنند، باید نهایت دقت را در بیان مطالب به خرج دهند.

وی عنوان کرد: خبرنگاران رسالت سنگینی بر عهده دارند که بر اساس آن باید در جامعه مبتنی بر اصل حقیقت ‌گویی و بیان واقعیت ‌ها، آلام مردم را در ابعاد مختلف بیان کنند و این بیان کردن‌ ها هزینه بردار است و بر این اساس کسی که می ‌خواهد این موضع را رصد کند، باید منتظر سختی‌ ها، مشقت‌ ها و گفتارهای نادرست و درست باشد.

مهندس تبادار همچنین گفت: فضای عمومی به دلیل تنگناهای موجود معمولاً از موضوعات انتقادی استقبال می‌کنند و کمتر به فعالیت‌های مثبت مسئولان می‌پردازند؛ در حالی که رسالت خبرنگار این است که در درجه اول حقایق را درست معنا کنند و در درجه دوم زمینه لازم را برای فراهم ‌کردن امیدواری و نگاه به آینده و نیز تشویق در امور از نظر بگذرانند و ظرفیت‌ها را در کنار تنگناها بیان کنند؛ البته نه به عنوان تمجید، بلکه بر اساس اطلاع.

استاندار فارس عنوان کرد: برخی گمان می‌کنند اگر عملکرد دولت را به مردم انتقال ندهیم، راهکار درستی داشته ایم‌ در حالی که هرکس با هر سلیقه و گفتمان وقتی به هدف بزرگ یعنی نظام جمهوری اسلامی بیندیشد، در می ‌یابد که با وجود همه سلایق، همگی به اصل نظام اعتقاد داریم و ضمن اینکه از هم انتقاد می‌ کنیم باید در بخش‌ ها‌ی مختلف هدف اصلی را مدنظر قرار دهیم.

مهندس تبادار افرود: خبرنگاران بسیاری در جهان در پی حقایق هستند و در این راه جان خود را از دست داده‌اند.

وی از جامعه خبری درخواست کرد که حریت و شجاعت را سرلوحه خود قرار دهند.

مهندس تبادار عنوان کرد: امروز فرهنگ‌سازی و فرهنگ ‌یابی در موضوعات وظیفه رسانه است و بهترین جایگاه برای تبیین و تعریف فضای مجازی همین رسانه‌هاست و رسانه‌ها باید این فضا را تعریف کنند.

وی اظهار داشت: خبرنگار نباید خبری را اعلام کند که صدقش بر او اثبات نشده است و در این زمینه باید بداند که علاوه بر اینکه بر مردم حق و حقوقی دارد، بر مسئولان نیز این حق را دارد و نباید حقی را به مردم رساند به بهای ناحقی که از مسئولان گرفته شده است.

مهندس تبادار ادامه داد: همین که ناامیدی و امید به آینده و زحمات مسئولان در دستور کار قرار نمی‌گیرد، رسانه باید در خلوت خود را مواخذه کند و بداند که جهان، دنیای کنش و واکنش است و این موضوع در آموزه‌های دینی نیز مطرح شده است.

وی اظهار داشت: با وجود تنگنای مالی دولت، تمام تلاش مسئولان فراهم کردن زیرساخت‌هاست و ما در زمینه‌های گوناگونی همچون راه، جذب سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و نیز واگذاری طرح‌ها پیشتاز است.

نماینده عالی دولت در استان فارس به واگذاری طرح های فرهنگی سعدیه و موزه مشاهیر به بخش خصوصی و نیز استفاده از ظرفیت این بخش برای ساخت و بهره ‌برداری از تالار مرکزی شیراز اشاره کرد و گفت: راه پیشرفت و توسعه هر استان از نگاه جمعی، هماهنگی، وفاق و وحدت در ابعاد مختلف رسانه‌ای می‌گذرد.

مهندس تبادار اظهار داشت: عمران و آبادی همه استان به‌صورت فراگیر در دستور کار است و هر عمرانی غنیمت است و بر همین اساس امسال در استان فارس هشت طرح بزرگ با 11هزار میلیارد تومان اعتبار افتتاح می‌شود.

وی در این جلسه با اشاره به ارایه گزارش فعالیت ها و دستاوردهای ایرنا فارس در آغاز این نشست گفت: آنچه امروز در خبرگزاری جمهوری اسلامی مشاهده کردم، نشان‌دهنده حساسیت کاری و دقت درموضوعات است؛ نگاه ویژه ایرنا به موضوع مساله‌یابی و نگرانی‌ها و دغدغه‌های جامعه پل ارتباطی مسئولان و مردم است.

استاندار فارس در جریان این بازدید از سوی هادی پژوهش جهرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و یدالله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، عبدالرضا قاسمپور مدیرکل حوزه استاندار، ساسان تاج گردون رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سجاد خسروانیان مشاور استاندار در امور رسانه و اباذر ظهرابی سرپرست روابط عمومی و اموربین الملل همراهی می شد.

این بازدید در آستانه 19 مردادماه هشتاد و چهارمین سالگرد تاسیس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و همزمان با 17 مردادماه سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا در افغانستان و روز خبرنگار صورت گرفت.

سید احمد نجفی رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان در ابتدای این نشست، گزارشی از عملکرد ایرنا فارس در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ورزشی ارائه کرد و در ادامه، خبرنگاران ایرنا فعال در شهرهای مختلف استان در فضایی صمیمی به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

بنیان ایرنا 19 مردادماه 1313 خورشیدی و با تاسیس «آژانس پارس» گذارده شد و در سال 1360 با تصویب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر نام یافت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی 17 مرداد سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی را به نام روز خبرنگار نامگذاری کرده است.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس

کد خبر : 68411
تعداد بازدیدها : ۴۷۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است