به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه کارگروه اشتغال استان که با حضور دکتر محمد امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار شد به شرایط ناشی از خشکسالی در استان فارس اشاره کرد و افزود: بیش از یک دهه است که استان فارس گرفتار قهر طبیعت شده و این موضوع تاثیر شگرفی بر اقتصاد استان به ویژه اقتصاد کشاورزی داشته که بخش پایه ای در اقتصاد فارس محسوب می شود و  متاسفانه واژه محروم را نا خواسته به بخش هایی از نقاط استان تحمیل کرده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه یکی از فرازهای بسیار مهم در بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده ، استفاده از نیروی جوان کشور و توجه به اقتصاد و معیشت است، عنوان کرد: بر اساس منویات معظم له در این بیانیه کشوری که داعیه دار امور مهمی در جهان است باید دارای اقتصادی قوی باشد.

وی ادامه داد: ایجاد تنوع شغلی و رها کردن کشور از اقتصاد تک محصولی از دیگر تاکیدات بیانیه گام دوم انقلاب است که برای تحقق این امر باید به پتانسیل ها و توانایی های کشور توجه ویژه شود.

دکتر رحیمی با بیان اینکه حدود 40 درصد از جمعیت کشور جمعیتی فعال و اقتصادی و جوان است که بهره گیری از این ظرفیت با همکاری بنگاه های تامین سرمایه و آموزشگاه ها و دانشگاه ها جهت تربیت نیروی متخصص راهکار اصلی برون رفت از اقتصاد تک محصولی است.

 

استاندار فارس همچنین افزایش صادرات غیر نفتی در سال های اخیر  به ویژه در دولت تدبیر  و امید را طلیعه این تحویل اقتصادی و حرکت به سمت اقتصاد چند محصولی دانست.  

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به منویات مقام معظم رهبری و نقشه راهی که ایشان  ترسیم نموده اند باید از ظرفیت های موجود استفاده صحیح کرده و پتانسیل های بالقوه را نیز فعال کنیم، اظهار کرد: این هدف در  سایه برنامه ریزی و هماهنگی  بین همه دستگاه ها، ایجاد فضای مناسب برای بخش خصوصی در اقتصاد، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت مردم در قالب سازمان های مردم نهاد، تشکل ها، تعاونی ها، اصناف ، گروه ها و افراد توانمند تحقق می یابد.

نماینده عالی دولت با بیان اینکه ایجاد اشتغال تنها بر عهده قوه مجریه نیست، تاکید کرد: این وظیفه خطیر در شرایط کنونی بر عهده کل حاکمیت بوده و نیازمند مشارکت مردم است.

وی یادآور شد: هر اقدامی که در حوزه های مختلف راه سازی، مسکن، شبکه برق و... انجام می شود باید دارای پیوست اشتغال بوده و تعداد افراد مشغول به کار در این اقدامات بر اساس اعداد و آمار مشخص باشد.

دکتر رحیمی توزیع مناسب ثروت و ایجاد فرصت های برابر را از مولفه هایی برشمرد که باید در ایجاد استغال مورد توجه قرار گیرد.

استادار فارس با تاکید بر استفاده از توان جوانان و بانوان در عرصه های مختلف ، اظهار کرد: زنان 50 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و بی تردید استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های این قشر در اقتصاد اثرگذار خواهد بود. وی با بیان اینکه افزایش بهره وری و توسعه فرهنگ کار در همه سطوح سازمانی لازم است و باید انگیزه کافی در همه همکاران ایجاد شود، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیز آحاد جامعه باید به سمت تولید تشویق شود چرا که تولید نجات بخش اقتصاد است.

استاندار فارس نسبت به اشغال فرصت های شغلی توسط اتباع غیر مجاز نیز هشدار داد و تاکید کرد: توجه به این موضوع و  طرد افراد غیر ایرانی که دارای مجوز قانونی برای کار نیستند چندین فرصت شغلی احیا می شود.

دکتر رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود مطالبات و انتظارات مدیریت استان از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور را بیان کرد و افزود: انتظار داریم سقفی در موارد تسهیلات به ویژه تسهیلات روستایی برای استان فارس در نظر گرفته نشود بلکه این امکان وجود داشته باشد که  بر اساس  میزان جذب،  اعتبارات در اختیار استان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه انتظار دارم حداقل وعده  تخصیص 1000 میلیارد در زمینه تسهیلات عشایری و روستایی به استان فارس داده شود، عنوان کرد:  قطعا زمینه جذب این اعتبارات  و طرح های بررسی شده که مورد تایید بانک ها قرار گرفته  و همه مباحث اقتصادی تجزیه و تحلیل شده در این خصوص برای ارائه به بانک های عامل آماده است.

تسریع در ابلاغ مانده اعتبارات تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی،  تفویض اختیار تعیین و تغییر رسته های شغلی اعتبارات اشتغال زایی روستایی و عشایری،  استثنا قرار گرفتن بدهکاران بانکی بخش کشاورزی و سهولت در وثایق که  از موراد تاکید دولت است و در چرخه اداری دچار مشکلات شده،  الزام بانک ها در اجرای دستور العمل ها در خصوص تسهیلات روستایی در پذیرش وثایق،  حذف سرانه اشتغال تعیین شده  با توجه به تعیین مبلغ 150 میلیون تومان در تسهیلات روستایی با در  نظر گرفتن تغییرات نرخ ارز و  تفویض اختیار در این خصوص  به کارگروه اشتغال استان  ،تفویض اختیار در خصوص کمک های فنی و  اعتباری از محل منابع ملی و

اصلاح فرایند بررسی و تصویب طرح های حمایتی از دیگر در مطالباتی  بود که استاندار فارس در این جلسه مطرح کرد و خواستار پیگیری و اهتمام معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در این زمینه شد

استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است