به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس رحمانی در جلسه شورای کشاورزی استان، اظهار داشت: باید با افزایش تعداد جلسات این شورا و کاهش تعداد موضوعات، به صورت دقیق و موشکافانه، مسائل کشاورزی استان را بررسی و تحلیل کنیم.
وی با اشاره به این که معیار انتخاب برترین های بخش کشاورزی در گذشته این بوده که چه کسی بیشترین عملکرد را داشته است، افزود: این فی نفسه خوب است ولی اگر به عمق موضوع دقت کنیم میزان استفاده از آب و منابع در این معیار مورد توجه قرار نگرفته است؛ باید این معیار را کامل کنیم یعنی بررسی کنیم برای هر واحد مشخص محصول چقدر آب و سایر نهادها مصرف می‌شود.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به این که آب مهمترین نهاده است و در سال‌های اخیر متأسفانه با خشکسالی عمیق و گسترده‌ای روبرو بوده‌ایم، گفت: حتی اگر در سال جاری  تر سالی خیلی خوبی هم داشته باشیم باز هم جبران خشکسالی و کمبود آب نمی‌شود و همچنان باید صرفه جویی و بهره وری در مصرف آب را در دستور کار خویش داشته باشیم.
مهندس رحمانی با بیان این که بهره وری مهمترین فاکتور است و راندمان در واحد سطح باید مورد توجه قرار داشته باشد، اظهار داشت: در انتخاب کشاورزان نمونه، کسانی انتخاب شوند که توجه جدی به مصرف نهاده‌ها و آب دارند؛ زیرا با توجه به افزایش مستمر قیمت نهاده ها، اگر مصرف آنها کنترل نشود قیمت محصول تمام شده افزایش یافته و قابل رقابت در بازار نیست.
وی ادامه داد: باید سازوکاری فراهم شود که کشاورزان نمونه بتوانند دیدگاه‌ها و راهکارهای مدنظرشان را مطرح کنند و ما از دیدگاه آنها هم برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی آگاه شویم.
سرپرست استانداری فارس با تاکید بر این که متخصصین و پژوهشگران دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید در موضوعات مهم استان در حوزه کشاورزی متمرکز شوند و تحقیقات بر این موضوعات معطوف باشد، گفت: مثلاً کشت گلخانه ای که امروز مورد توجه استان است باید مورد نظر پژوهشگران باشد و بتوانیم از نظرات آنها و همه ذینفعان بخش کشاورزی استفاده بکنیم.
مهندس رحمانی با اشاره به این که در دو سه سال اخیر درزمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی کار مفید و خوبی انجام شده است و چندین بسته سرمایه‌گذاری تدوین شده است، گفت: باید توجه داشت که همه ظرفیت‌های بخش کشاورزی فارس در این بسته ها دیده نشده است و باید همه ظرفیت‌های بخش کشاورزی را به تصویر بکشیم.
وی خواستار تدوین اطلس بخش کشاورزی برای شناخت ظرفیت‌های بخش کشاورزی در شهرستان‌ها و بخش‌های استان فارس شد.
سرپرست استانداری فارس با بیان این که کشت گلخانه ای در استان فارس در سال ۹۲ در استان فارس ۱۲۵ هکتار بوده است و هم اکنون به ۴۹۵ هکتار رسیده است، گفت: رشد ۴ برابری کشت گلخانه ای در فارس نشان دهنده اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید به این موضوع است ولی تا رسیدن به هدف هفت هزار هکتار کشت گلخانه ای فاصله زیادی داریم و باید با سرعت بسیار بیشتری اقدام کنیم.
مهندس رحمانی دلیل اصلی عدم گسترش کشت گلخانه‌ای را عدم باور کشاورزان در خصوص به صرفه بودن کشت گلخانه ای دانست و تصریح کرد: کشاورزان اگر مطمئن شوند در کشت گلخانه ای برگشت منابع و سود مناسب اقتصادی وجود دارد زودتر از مدیران برای توسعه این حوزه حرکت خواهند کرد.
وی با اشاره به این که آموزش و ترویج کشت گلخانه ای در میان کشاورزان بسیار بیشتر از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: کشاورزان باید آگاه شوند که با کشت گلخانه ای، تنظیم بازار، هزینه کمتر و مصرف کمتر نهاده ها و درآمد بیشتر برای آنها حاصل خواهد شد.
سرپرست استانداری فارس خواستار اهتمام ویژه به روستاهای گلخانه ای و شهرک های گلخانه ای شد و گفت: این موضوع باید با جدیت پیگیری شود و با ارائه زمان بندی دقیق پیگیری شود.
مهندس رحمانی با بیان این که تاسیس گلخانه های کشاورزی قدم اول برای افزایش راندمان است، افزود: بهره گیری از تکنولوژی های جدید و متناسب، استفاده مناسب از نهاده ها و استفاده از نیروی انسانی متخصص می تواند موجب بهبود عملکرد در این حوزه شود.
 وی خواستار توزیع به موقع بذر مورد نیاز کشاورزان به ویژه بذر گندم شد و گفت: تحویل بذر در زمان مناسب تاثیر زیادی در عملکرد کشاورزان دارد و باید با جدیت توسط متصدیان این حوزه مورد توجه قرار گیرد.
استانداری فارس در شبکه های اجتماعی

    سروش     آی گپ
    ویس پی     گپ
    بیسفون     ایتا
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی

       
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است