به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در نشست بررسی مشکلات کشاورزان که با حضور دکتر بهرام پارسایی، مهندس فرج الله رجبی نمایندگان شهرستان شیراز در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه برگزار شد با بیان اینکه دغدغه‌ها و مشکلات کشاورزان همواره مورد توجه مجموعه مدیریتی استان است، افزود: قهر طبیعت و خشکسالی های پی در پی که در سالیان اخیر کشور را با چالش مواجه کرده است در استان فارس به دلیل وابستگی  به کشاورزی نمود بیشتری دارد.

نماینده عالی دولت در استان فارس  با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید تلاش کرده مشکلات بخش کشاورزی را در قالب تخصیص اعتبارات و تسهیلات متعدد کاهش دهد عنوان کرد: علی رغم وجود تنگناهای مالی به عنوان نماینده دولت در استان پیگیر رفع مشکلات کشاورزان خواهم بود.


دکتر رحیمی بیان کرد:  بر اساس بند(خ) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه کشور، بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل وام آنان به مدت ۳ سال و تعیین میزان خسارت، توسط کارگروهی متشکل از جهاد کشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان مورد رسیدگی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در استان فارس نیز کارگروه ها تشکیل شده و با مشخص شدن درصد سهم هر شهرستان پرداخت ها از سوی بانک انجام خواهد شد.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه کشاورزان استان فارس همواره بخش قابل ملاحظه ای از تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده داشته‌اند از انجام مکاتباتی با معاون اول رئیس جمهور در خصوص افزایش سهم استان از اعتبارات بند خ ماده ۳۳ خبر داد.

نماینده عالی دولت در استان فارس  افزود: باید ظرفیت های دیگر قانون بودجه  نیز جهت راهگشایی در تخصیص اعتبارات بخش کشاورزی به کار گرفته شود. 


رئیس شورای کشاورزی استان فارس همچنین اقدامات انجام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری در مناطق کشاورزی که با خشکسالی درگیر هستند را در خور توجه دانست و اظهار کرد: این اقدامات در قالب تنوع بخشیدن به مشاغل و توسعه صنایع تبدیلی و همچنین توسعه کشت های جدید انجام شده است.


 استاندار فارس خاطرنشان کرد: در تخصیص اعتبارات اشتغال روستایی و فراگیر نیز  بر اولویت مناطقی همچون کربال و خرامه که کشاورزی در آن آسیب بیشتری دیده تاکید شده است. 


وی ابراز امیدواری کرد در سفر آتی دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که ۲۲ بهمن ماه به استان سفر خواهد کرد با مطرح کردن مشکلات بخش کشاورزی و پیشنهاد افزایش سهم استان فارس از  اعتبارات این بخش تغییرات مثبتی حاصل شود.