به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در همایش روز ملی ثبت احوال ضمن تبریک این روز ملی یاد آور شد: در تقویم جمهوری اسلامی ایران سوم دی ماه که مصادف با آغار رسمی فعالیت ثبت احوال در سال 1297 است به عنوان روز ملی ثبت احوال اعلام شده است.
وی بیان کرد: نامگذاری چنین روزی به نام ثبت احوال و آغاز هفته ثبت احوال فرصت ارزشمندی برای تببین اقدامات خوب و ارزشمند عرصه ثبت احوال است که در یک قرن گذشته انجام شده و منشا تحولات مهمی در کشور بوده است.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به برخی اقدامات مهم ثبت احوال در ایران، خاطرنشان کرد: تلاش های انجام شده در راستای اتقان اسناد هویتی یکی از این اقدامات ارزشمند است که سبب می شود اسناد هویتی به هیج عنوان متزلل نشده و مورد سو استفاده و آسیب قرار نگیرند و این امر سبب می شود افراد نسبت به حفظ اسناد هویتی خود احساس امنیت داشته باشند.
مهندس رحمانی سامان دهی و ثبت وقایع حیاتی چهارگانه را از دیگر اقدامات حائز اهمیت ثبت احوال برشمرد و اظهار کرد: با توجه به اینکه مبنای تصمیم گیری های کلان کشور اطلاعات و آمارهای به دست آمده از این وقایع چهارگانه است ثبت دقیق و به موقع این آمارها، دقت در برنامه ریزی و صحت در نتایج حاصل از آنها را تقویت خواهد کرد.
وی ادامه داد: این آمارها در صورتی که به سرعت و با دقت ثبت شود و سامانه ها و سیستم های رایانه ای ای مربوطه نیز به روز گردد نقش تاثیر گذاری در شناسایی آسیب ها و برنامه ریزی برای رفع آنها خواهند داشت.
سرپرست استانداری فارس همچنین استقرار نظام جامع شناسایی ایرانیان ، مهندسی فرهنگ نام گذاری و مدیریت هویت افراد در فضای مجازی را از دیگر اقدامات ارزشمندی دانست که در حوزه ثبت احوال انجام می شود.
وی بیان کرد: مدیریت هویت افراد در فضای مجازی سبب می شود علاوه بر اینکه از مزایای فضای مجازی بهره میگیریم از آسیب های آن نیز در امان باشیم.
مهندس رحمانی با تاکید بر اهمیت اقدامات انجام شده از سوی ثبت احوال، اظهار کرد: این اقدامات باعث شده  نظام تصمیم گیری کلان کشور نگاه جدیدی را به نقش و جایگاه ثبت احوال در ابعاد حاکمیتی داشته باشد.
سرپرست استانداری فارس عنوان کرد: با توجه به نقش ثبت احوال در استقرار برنامه های دولت الکترونیک مجهز شدن این سازمان به تکنولوژی های روز دنیا این نقش را پر رنگ تر خواهد کرد.
وی افزود: پیشرفت سازمان ثبت احوال به سمت تکنولوژی های روز دنیا سبب شده پروژه های مهمی همچون صدور کارت هوشمند ملی، شناسنامه های رایانه ای افراد بالای 15 سال و طرح آرشیو الکترونیکی اسناد سه جلدی به این سازمان سپرده شود.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه تا کنون 3 میلیون و 50 هزار کارت ملی هوشمند در استان فارس صادر شده است که 83 درصد جمعیت استان را تحت پوشش قرار میدهد این در صد پوشش را با آمار 75 درصد که متوسط کشور است، مقایسه کرد و عملکرد متولیان ثبت احوال در استان را بسیار مناسب دانست.
وی با بیان اینکه تا کنون 2 میلیون و 700 هزار شناسنامه رایانه ای برای جمعیت بالای 15 سال استان صادر شده ابراز امیدواری کرد این پروژه تا سال آینده به اتمام برسد.
مهندس رحمانی در بخشی از سخنان خود از دست اندرکاران ثبت احوال خواست مباحث نظارتی را چه مستقیما و چه با همکاری سایر دستگاه ها تقویت کنند.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت مدیریت نامگذاری افراد از مردم و فعالان عرصه ثبت احوال خواست با حساسیت به این موضوع توجه کنند چرا که نامگذاری نادرست در تاثیرگذاری اجتماعی افراد در آینده اثر گذار خواهد بود.
مهندس رحمانی در ادامه از فرمانداران خواست جلسات ثبت وقایع چهارگانه را به صورت مستمر برگزار نمایند و نتایج و مصوبات آن به ثبت احوال ارسال نمایند.
سرپرست استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نزدیک بودن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، گفت: همه مسئولان و دست اندرکاران با عزمی جدی در برگزاری هر چه با شکوهتر جشن های پیروزی انقلاب تلاش نمایند .
وی با بیان اینکه دشمنان همه توان خود را متمرکز کرده اند تا از برگزاری با شکوه این جشن ها جلوگیری کنند ، عنوان کرد: رسالت ما این است که در کنار مردم دست به دست هم داده و توطئه های دشمنان را خنثی کنیم.
مهندس رحمانی از همه مسئولان دستگاه ها خواست گزارش های خوب اقدامات و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته را در قالب اعداد و ارقام مقایسه ای در جلسات و محافل مختلف ارائه دهند.