به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در دیدار با دکتر انصاری معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان این که همواره در طول سال های گذشته نرخ بیکاری فارس بالاتر از میانگین کشوری بوده است، اظهارداشت: پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شاهد کاهش نرخ رشد بیکاری در این استان هستیم و در سه ماهه دوم سال 97 نرخ بیکاری فارس به 8.7 درصد رسیده است که 3.5 درصد پائین تر از میانگین کشوری محسوب می شود.

وی با اشاره به این که با تلاش های بخش های خصوصی و دولتی فضای کسب و کار در استان فارس شاهد بهبود مستمر بوده است، ادامه داد: در زمینه شاخص فضای کسب و کار هم اکنون استان فارس در میان پنج استان برتر کشور قرار دارد که نشان دهنده وضعیت مطلوب استان در این زمینه است.

سرپرست استانداری فارس با بیان این که در زمینه سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته پیش بینی کشور 15 میلیارد دلار و سهم این استان 550 میلیون دلار بوده است، افزود: استان فارس با جلب بیش از یک میلیارد و هشت میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی، استان برتر کشور در این زمینه محسوب می شود.

مهندس رحمانی به ظرفیت های بالای معدنی و صنعتی استان فارس اشاره کرد و گفت: حدود 37 نوع ماده معدنی در این استان شناسایی شده است و بیش از 600 معدن هم اکنون در حال بهره برداری هستند.

وی به وجود دو مجتمع فولاد نی ریز و پاسارگاد، مجتمع آلومینیوم لامرد که فاز اول آن در آستانه بهره برداری است و چندین کارخانه سیمان در استان فارس اشاره کرد و اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی شیراز با بیش از 50 واحد تولیدی فعال و منطقه ویژه انرژی بر لامرد که در حال تبدیل شدن به مجموعه صنعتی بزرگی است، از جمله ظرفیت های مهم استان فارس در زمینه های صنعتی به شمار می رود.

سرپرست استانداری فارس با بیان این که این استان دارای پنج اثر ثبت شده جهانی در حوزه میراث فرهنگی و دو هزار و 900 اثر ثبت ملی را نیز در خود جای داده است، به ثبت شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت اشاره کرد و افزود: فارس دارای بیش از 400 جاذبه طبیعی است که 84 منطقه نمونه گردشگری نیز در میان آن ها وجود دارد و حدود 50 دهکده گردشگری نیز در این استان ایجاد شده است.

مهندس رحمانی همچنین به ظرفیت های استان فارس در زمینه صادرات کالا و خدمات به خارج از کشور اشاره کرد و ادامه داد: سفرهای متعدد هیات های تجاری کشورهای مختلف از جمله کشور قطر به استان فارس موجب انعقاد تفاهم نامه ها و ایجاد زمینه های لازم برای تقویت صادرات این استان به خارج از کشور شده است به نحوی که بیش از 25 درصد صادرات کشور ایران به قطر از طریق استان فارس انجام شده است.