به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در دیدار الیور اشناکنبرگ ، معاون سفیر آلمان در ایران با اشاره به اینکه ارتباطات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و آلمان پس از برجام گسترش مناسبی داشته است، از مواضع آلمان در خصوص برجام به ویژه پس از خروج آمریکا از این توافق تقدیر کرد.

وی با ابراز خرسندی از گسترش مراودات دو کشور در سطوح مختلف، خاطرنشان کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران همواره ثابت کرده که به همه معاهدات بین المللی پایبند بوده و درباره برجام نیز تا زمانی که همه منافع جمهوری اسلامی تضمین بشود  این پایبندی تداوم خواهد داشت.

سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان انتظار می رود با سرعت بخشیدن به مذاکرات پیرامون برجام این موضوع را به نتیجه برسانند، عنوان کرد:  دنیا باید این را بداند که آمریکا اگر نخواهد به منافع سایر کشورها احترام بگذارد و در تضمین منافع ملت ها به معاهدات بین المللی  پایبند نباشد سایر کشور ها  می توانند بر اساس موازین و تعهدات بین المللی و در چهارچوب همکاریهای مشترک به راه خود ادامه دهند. 

 وی همچنین با تاکید بر اینکه استان فارس از استان های بسیار توانمند جمهوری اسلامی ایران است به قابلیت های استان در بخش های مختلف اقتصادی اشاره کرد و افزود: استان فارس با تامین 10 میلیون تن از محصولات کشاورزی شامل 3 میلیون تن محصولات باغی، 7 میلیون تن محصولات کشاورزی و 700 هزار تن محصولات دامی 10 درصد از امنیت غذایی کشور را تامین کرده و استان دوم کشور در این حوزه به شمار می آید.

سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه وقوع خشکسالی های اخیر، کشاورزی استان فارس را با مخاطره مواجه کرده است و در این بخش جهت گیری به سمت توسعه کشت های گلخانه ای و روش های آبیاری نوین و کشت گیاهان کم آب بری همچون گیاهان دارویی پیش رفته است، عنوان کرد: با توجه به تجارب خوب کشور آلمان در این زمینه آماده آغاز هر گونه همکاری و سرمایه گذاری مشترک در بخش کشاورزی هستیم.

مهندس رحمانی به وجود بیش از 5 هزار واحد صنعتی در استان فارس اشاره و بیان کرد:  استان فارس از نظر صنعتی استان پنجم کشور است.

وی با بیان اینکه بیش از 37 ماده معدنی در استان فارس شناخته شده که 22 نوع آن به فراوری صنعتی رسیده است، از وجود 600 معدن در استان خبر داد و گفت: بیش از 90 درصد از خاک نسوز و 20 درصد از سنگ های تزیینی کشور در استان فارس است.

مهندس رحمانی همچنین به ظرفیت های استان در حوزه تولید سیمان و میادین نفت و گاز اشاره کرد و از آمادگی برای همکاری با کشورآلمان در این حوزه ها خبر داد.

سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه استان فارس از نظر ظرفیت های گردشگری از استان های برتر کشور از نظر دارا بودن آثار ثبت شده ملی و جهانی است، عنوان کرد: وجود 5 اثر ثبت شده بین المللی و بیش از 2900 اثر ثبت شده ملی همچنین بیش از 400 نقطه گردشگری طبیعی که 84 مورد از آنها به عنوان منطقه نمونه گردشگری تعریف شده گوشه ای از ظرفیت های گردشگری استان فارس است.

 وی همچنین به قابلیت های استان فارس در حوزه گردشگری سلامت و سابقه طولانی ارائه خدمات درمانی به استان های جنوبی کشور و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس اشاره کرد و افزود: وجود توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فعالیت بیش از هزار دانشمند در این حوزه و همچنین بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی موجبات کسب جایگاه بی نظیری را در حوزه پزشکی دراین استان را فراهم نموده است .

مهندس رحمانی ادامه داد: جایگاه برتر پزشکی استان فارس زمینه اخذ مجوزهای لازم برای احداث شهرک بین المللی گردشگری و سلامت را ایجاد کرده و با توجه  به اینکه عملیات اجرایی این پروژه با بیش از 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری بخش خصوصی از سال گذشته با حضور رییس جمهور محترم آغاز شده است از هر گونه آمادگی آلمان برای  سرمایه گذاری در این پروژه استقبال وحمایت می کنیم.

سرپرست استانداری فارس، با بیان اینکه بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری در همه بخش ها تهیه و تدوین شده است، اظهار کرد: مدیریت ارشد استان فارس آمادگی همکاری های همه جانبه با کشور آلمان برای آغاز سرمایه گذاری مشترک در حوزه های مختلف را دارد.

مهندس رحمانی از توسعه روابط علمی و فرهنگی دو کشور استقبال کرد و ارتباط دو دانشگاه شیراز و درسدن آلمان را نمونه ای بسیار خوب از اینگونه روابط برشمرد.

وی همچنین با اشاره به سخنان معاون سفیر آلمان در خصوص برگزاری هفته آلمان در شیراز، این رویداد را بسیار شایسته دانست و بر لزوم همکاری همه جانبه استان فارس برای برگزاری آن تاکید کرد.

الیور اشناکنبرگ ، معاون سفیر آلمان در ایران نیز در این دیدار گفت: سفارت آلمان قصد دارد بیش از گذشته به شناخت ظرفیت ها و توانمندی های استان های مختلف بپردازد.

اشناکنبرگ با اشاره به اینکه پس از خروج آمریکا از برجام،  آلمان و سایر شرکای اروپایی این کشور تلاش زیادی برای حفظ این توافق بین المللی کرده اند، ابراز امیدواری کرد این اقدامات و تلاش ها زمینه های لازم برای توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، علمی ، آموزشی و... میان دو کشور را فراهم کند.

 معاون سفیر آلمان افزود: جمهوری اسلامی ایران بر استفاده از مزایای اقتصادی برجام تاکید دارد که این موضوع با خروج آمریکا دچار چالش شده است اما کشورهای اروپایی تلاش می کنند امکان از بین بردن تحریم ها و برقراری مراودات جهانی برای ایران را فراهم کنند.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه روابط فرهنگی دو کشور از برگزاری هفته آلمان در شیراز خبر داد و عنوان کرد: در این رویداد ظرفیت های هنری ، فرهنگی، علمی و ادبی کشور آلمان به نمایش گذاشته می شود.