به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در آئین افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی پارس، که با حضور دکتر مونسان، معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حجت الاسلام والمسلمین مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  برگزار شد، افزود: فرهنگ ایرانی از توانایی بازتولید و زایندگی بالایی برخوردار است و همواره بیش از آن که اثرپذیر باشد در عرصه جهانی اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه بی تردید جذابیت های میراث فرهنگی و ادبی ایران به ویژه فارس از جایگـاه برجسـته ای در حـوزه تمـدنی شرق برخوردار است، خاطرنشان کرد: بهره گیری از قابلیت هـای این میراث مـی‌توانـد بـرای جهانیـان و  علاقه مندان به گردشگری فرهنگی جـذاب باشـد.

سرپرست استانداری فارس ادامه داد: تقویت گردشگری فرهنگی عـلاوه بـر کمـک بـه توسـعه بخـش گردشگری، به عنوان ابزار "قدرت نرم" و "دیپلماسـی فرهنگـی "  در تعمیق و گسترش جهانی دستاوردها و ارزش های میراث فرهنگی کشور نقش آفرینی کند.

مهندس رحمانی با تاکید بر اینکه صلح و دوستی از مهمترین دستاوردهای صنعت گردشگری است که نتیجه همگرایی فرهنگی و اشتراکات رفتاری مردمان دنیاست، عنوان کرد: بنابراین گردشگری باید به عنوان پیام آور صلح و دوستی برای معرفی کشور عزیزمان و دیار کهن فارس، مدنظر فعالان و ذینفعان این صنعت قرار گیرد.

مهندس رحمانی سرزمین پارس را میعادگاه هنر، خاستگاه تمدن و گاهواره فرهنگ ایران زمین دانست و یادآور شد: صاحبدلان ، این دیار را با حافظ و سعدی می شناسند و حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ و امامزادگان واجب التکریم، نگین ارزشمند این دیار الهی است که دل دادگی مومنین را از دیرباز بر لوح جاودان تاریخ حک کرده است .

وی ادامه داد: شیراز جنت طراز و شهرهای تاریخی این استان آیتی از هنر و مکتب مردمان گذشته و جلوه ای از شهرت گردشگری دیار پارس است.

مهندس رحمانی روستاهای هدف گردشگری، طبیعت چهارفصل فارس، آثار جهانی، صنایع دستی، توان پزشکی و علمی دارالعلم شیراز، شهرت ادبیات و مکتوبات ادبی  را  گوشه‌ای از داشته ها و توانمندی های این استان برشمرد و گفت: این داشته ها  نشانی از ظرفیتهای گردشگری همچون گردشگری سلامت، گردشگری فرهنگی و ادبی و گردشگری معنوی است.

وی به افزایش 8 درصدی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از اماکن تاریخی و مذهبی  و همچنین رشد 66 درصدی بهره برداری از تاسیسات گردشگری اعم از هتل ها ، هتل آپارتمان ها ، اقامتگاههای بوم گردی و مهمان پذیرها نسبت به سال گذشته اشاره کرد و در ادامه افزود: 
ثبت جهانی محور ساسانی،  ثبت شهر آباده در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان شهر جهانی منبت، واگذاری مهمترین پروژه های گردشگری استان به بخش خصوصی مانند باغ موزه مشاهیر و مرکز سعدی شناسی و مجموعه ای از بناهای تاریخی در بافت قدیم شیراز به روش BOT ، تصویب 1644 طرح در حوزه اشتغال فراگیر  و روستایی با ظرفیت اشتغال زایی مستقیم 4100نفر،  همگی گوشه ای از تلاش ها و عملکرد دست اندرکاران این حوزه است که لازم می دانم از زحمات همه این عزیزان صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

مهندس رحمانی اظهار کرد: با عنایت به داشته های غنی و بی نظیر این سرزمین کهن، همه مسئولان و دست اندرکاران حوزه گردشگری تلاش کرده اند  با برگزاری دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس، توانمندی های استان فارس را با هدف بسط گفتمان توسعه گردشگری، افزایش نشاط اجتماعی، معرفی جاذبه های گردشگری و ایجاد اشتغال به نمایش بگذارند.

وی ایجاد نمایشگاه های بزرگ و بین المللی را فرصتی برای نمایش خدمات و جاذبه های گردشگری دانست و ابراز امیدواری کرد با اتکال به خداوند متعال برگزاری این نمایشگاه در سنوات آتی نیز استمرار یافته وشاهد موفقیت آن در جلب و جذب گردشگران باشیم.