به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در چهارمین اجلاس استانی نماز، نماز را از جمله مهم ترین فروع دین دانست و افزود: در روایات ما به عنوان ستون دین مطرح شده است.

وی با تاکید بر اینکه نماز با اهمیت ترین و رفیع ترین جایگاه را در عبادات دارد و  تغذیه روح و امداد الهی است،خاطرنشان کرد: انسان با نماز می تواند قوت بگیرد و انرژی در جهت نیل به کمالات حاصل کند .


مهندس رحمانی اهمیت محوری نماز در میان عبادات دینی را به گونه ای دانست که به عنوان نماد دینداری مطرح است و پذیرش آن شرط پذیرش سایر اعمال انسان در هنگام محاسبه اعمال در پیشگاه خداوند متعال معرفی شده است.


وی با اشاره به آیه ۴۱ سوره مبارکه حج ، عنوان کرد: قرآن کریم برپایی نماز را نشانه ای برجسته برای جامعه دینی برمی شمارد که این توجه و اهمیت قرآن کریم، نشان می دهد که شعار نماز و مسائل مربوط به آن باید به عنوان یکی از مهم ترین نمادها و شعائر دینی مورد توجه و تاکید قرارگیرد.


سرپرست استانداری فارس همچنین به سخن پیامبر گرامی اسلام اشاره کرد که فرمودند "نماز پرچم اسلام است" و در ادامه یادآور شد: وضعیت برپایی نماز در جامعه اسلامی باید به گونه ای باشد که فراتر از یک وظیفه و وفریضه فردی و شخصی بلکه در سطح جامعه و در همه ارکان روابط اجتماعی ما به عنوان مسئله ای محوری و تاثیرگذار قابل مشاهده باشد.


مهندس رحمانی با تاکید بر اینکه هرگونه تلاش برای گسترش فرهنگ نماز باید مورد حمایت قرار گیرد، اظهار کرد: این تلاش ها می تواند اعم از فعالیت های سخت افزاری و زیربنایی همچون تامین محل برای ساخت مسجد و نمازخانه در محیط های مورد نیاز مردم و سایر مایحتاج قابل استفاده در این جهت و یا فعالیت های نرم افزاری و فرهنگ سازی و تبلیغاتی از طریق هنرمندان و نویسندگان و سایر اقشاری که با فکر و ذهن جامعه سروکار دارند، باشد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در خصوص تاثیر نماز و حضور در مساجد می فرمایند "ملت ایران باید مساجد را مغتنم بشمارد و پایگاه معرفت و روشن بینی و روشنگری و استقامت ملی به حساب آورد. اگر کسی خیال کند که در مسجد، فقط چند رکعت نماز می خوانند و بیرون می آیند و این چه تاثیری دارد، خطاست. این طور نیست.  اولاً اگر همان چند رکعت نماز هم با چشم بصیرت نگاه شود، خودِ نماز که به زبان مُشَرِّع مقدس نماز و اذان، خیرالعمل و فلاح است، مایه برکات زیادی می شود و یک ملت را به قیامِ لله وادار می کند. نماز انسانها را از فساد دور و به خلوص و فداکاری نزدیک می کند."


سرپرست استانداری فارس فرهنگ سازی را نیازمند حرکتی همه جانبه و در بین تمام اقشار و با همه ابزارهای روز دانست و عنوان کرد: فرهنگ نماز به عنوان نماد عبودیت و بندگی در برابر خداوند باید از بدو تولد و کودکی، دوران تحصیل در مدرسه،  دانشگاه و محیط‌های کاری به گونه ای نهادینه شود که به صورت باوری عمیق و ریشه دار در جامعه تثبیت شود.

مهندس رحمانی با بیان اینکه در قرن حاضر، اندیشمندان به طور گسترده درباره نماز و نیایش بحث کرده اند، افزود: به ویژه بسیاری از روان‌شناسان، جامعه شناسان و کارشناسان تربیتی بر این مسئله اتفاق نظر دارند که توجّه به خدا و نماز و دعا، بسیاری از امراض روانی را درمان می‌کند.


وی در ادامه به تحقیقات گسترده بالینی  هنری لنک ـ روانشناس معروف انگلیسی ـ  بر روی ۱۰ هزار  انسان افسرده و مجرم و تبهکار اشاره کرد و اظهار کرد:  این روانشناس برجسته پس از تحقیقات انجام شده می گوید: «اینک به خوبی اهمیت اعتقاد دینی [نماز و سایر فرایض دینی] را در زندگی انسان درک میکنم و از میان تمامی آزمایشها، این نتیجه مهم را به خوبی یافته ام که هرکس به دین و اعتقاد دینی گردن سپارد یا با عبادت‌کده ها در ارتباط باشد از شخصیت انسانی والاتری برخوردار است و در مقایسه با آن کس که ایمانی ندارد و با عبادتی در تماس نیست کرامت خاصّی دارد.»


سرپرست استانداری فارس با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاری برای گسترش فرهنگ نماز باید متناسب با دنیای امروز باشد، خاطرنشان کرد:  دنیایی که در آن رسانه ها  با حوزه نفوذ بسیار بالا می توانند عمیق ترین تاثیرات را بر اذهان کودکان و نوجوانان و جوانان ما بگذارند.

وی افزود:  در این‌ راستا حضور موثر و هنرمندانه و تولید محتوای متناسب و کارشناسانه که بتواند نگاه حساس و دقیق مخاطبان امروزی را تحت تاثیر قرار دهد باید در دستورکار دستگاه های مسئول قرار داشته باشد.


مهندس رحمانی گفت: اگر اعتقاد داشته باشیم که نماز و در واقع ارتباط عارفانه و عاشقانه با خداوند درمان بسیاری از دردهای امروزی بشر است و تعداد زیادی از معضلات و مشکلات و انحرافات جوامع امروزی را می تواند درمان کرده و یا از بروز آن جلوگیری کند، وظیفه داریم برای ترویج این دستور خداوند که از ابتدای خلقت انسان مورد توصیه و تاکید همه پیامبران الهی بوده است تلاش کنیم.


وی با ابراز خرسندی از اینکه  دستگاه های اجرایی در استان فارس در زمینه ترویج فرهنگ نماز فعالیت های خوبی داشته اند و بررسی ها و ارزیابی های صورت گرفته نیز گویای این موفقیت در سطح کشور است، تاکید کرد:  البته این تلاش ها هرگز نمی تواند کافی تلقی شود و باید همچنان با تاکید مورد پیگیری قرار داشته باشد تا انشالله فرهنگ برپایی نماز در هر گوشه از استان فارس تقویت و ترویج شود.

در چهارمین اجلاس استانی نماز  فارس همچنین از دستگاه اجرایی برتر و فعالان حوزه نماز با حضورحضور محسن حاجی میرزایی،   دبیر هیت دولت، سرپرست استانداری فارس و مسئولان استانی تقدیر شد.