به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی، در مراسم یادروز تصویب قانون کار که در خانه کارگر استان فارس برگزار شد، افزود: جامعه کارگری، کارفرمایی و بخش دولتی باید دست به دست هم دهند تا در این شرایط سخت اقتصادی که دشمن قصد دارد با ایجاد محدودیت های مختلف عرصه را بر مردم تنگ کند، با وحدت و همدلی، مشکلات را مرتفع کنیم.
مهندس رحمانی به جایگاه ویژه کار و کارگری در دیدگاه بزرگان دینی ما و فرمایشات پیامبرگرامی اسلام(ص) و حضرت علی(ع)  اشاره کرد و افزود: همان گونه که بنیان گذار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) فرموده اند، برکاتی که در کشور وجود دارد مرهون وجود کارگران است؛ امام راحل کارگران را بر همه اقشار مقدم دانسته و معتقد بودند مسئولیت هایی که بر عهده آنها گذاشته شده از همه مسئوولیت ها بالاتر است.
وی همچنین به بیانات و نظرات رهبر معظم انقلاب درباره کارگران اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز می فرمایند گارگران قشر آگاه جامعه محسوب می شوند و استقلال یک کشور وابسته به کارگر است.
سرپرست استانداری فارس تاکید کرد: این دیدگاه های راهگشا، یک استراتژی و سیاست است که باید سرلوحه تصمیمات مسئولان قرار گیرد.
مهندس رحمانی یادآور شد: از برنامه سوم توسعه تاکنون یکی از احکام اصلی برنامه های توسعه کشور این است که 30 درصد از ارزش افزوده باید از طریق بهره وری ایجاد شود و بهره وری نیروی انسانی یکی از مهم ترین زمینه های تحقق این موضوع است.
وی با اشاره به این که سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، ارتقا کیفیت کالاهای تولیدی و مطابقت تولیدات با نیاز و سلیقه مشتری را از جمله راهکارهای حمایت از تولیدات داخلی برشمرد و افزود: قیمت تمام شده این کالاها نیز باید به گونه ای باشد که امکان رقابت در بازارهای داخلی و بین المللی ایجاد شود تا با بازگشت منابع به بخش تولید شاهد تداوم فعالیت مجموعه های تولیدی داخلی و به تبع آن صیانت از اشتغال موجود در این مجموعه ها باشیم.
سرپرست استانداری فارس با تاکید بر اینکه در چرخه اقتصادی کشور اصلی ترین عنصر، نیروی کار محسوب می شود، عنوان کرد: توجه به رفع مشکلات این قشر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا نیروی کار نقش تعیین کننده ای در تولید کالاهای داخلی داشته و این کالاها با دستان پرتوان کارگران ساخته می شوند.
مهندس رحمانی با اشاره به این که در شرایط کنونی دشمن سعی می کند منابع ارزی کشور را که برای واردات بعضی از کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام اختصاص داده شده است تحت الشعاع قرار دهد، افزود: باید شرایط مناسب برای حمایت از کالای ایرانی فراهم شود تا با صادرات این کالاها، منابع ارزی مورد نیاز کشور تامین شود.
وی با اشاره به قانون کار مصوب سال 69، این قانون را دارای ویژگی های مناسبی برای حمایت از کارگران دانست و افزود: بر اساس قانون کار اختلاف بین کارگر و کارفرما در مرحله اول از طریق مصالحه و سازش برطرف می شود اما کارفرمایان عزیز نیز باید دقت داشته باشند که در فرایند مصالحه، حقوق کارگران نادیده گرفته نشود.
سرپرست استانداری فارس گفت: در صورتی که اختلافات موجود میان کارگر و کارفرما از طریق مصالحه بر طرف نشود نیز هیئت های حل اختلاف به گونه ای طراحی شده که سهم بخش کارگری و کارفرمایی و دولت در نظر گرفته می شود.
مهندس رحمانی از کارفرمایان خواست علاوه بر بستر قانونی، محیط و شرایط کاری امنی را برای کارگران فراهم کنند و ادامه داد: به رغم اینکه شورای عالی کار حداقل هایی را در زمینه امکانات رفاهی کارگران در نظر گرفته است، باید مسائل رفاهی و معیشتی کارگران در دستور کار قرار گیرد تا با تقویت انگیزه این قشر تاثیرگذار، شاهد افزایش بهره وری در بخش تولید باشیم.
وی همچنین تاکید کرد: کارفرمایان در شرایطی که با بحران مواجه می شوند باید راهکارهای دیگری به جز تعدیل نیروی انسانی را در نظر بگیرند.
سرپرست استانداری فارس تاکید کرد: وحدت و همدلی در این شرایط دشوار بسیار راهگشا است؛ همانگونه که در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی همواره وحدت بین مردم و مسئولین، سبب حل مشکلات و فائق آمدن بر موانع و تنگناها شده است.
مهندس رحمانی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید حمایت از بخش تولید که کار و کارگر است را با جدیت مورد توجه قرار داده است، خاطرنشان کرد: کارگروه رفع موانع تولید استان در شش ماه نخست امسال با برگزاری بیش از 100 جلسه، رتبه اول کشور را کسب کرده  است.
وی با اشاره به اقدامات جدی دولت در زمینه حمایت از تولید و سرمایه گذاری و همچنین بهبود فضای کسب و کار، تاکید کرد: به رغم اینکه نرخ بیکاری در استان فارس با کاهش رو به رو بوده و در تابستان گذشته به 8.7 درصد رسیده است، کماکان ایجاد اشتغال، دغدغه مهم مسئولان به شمار می رود.