به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار شامگاه ۱۹ مهرماه در مراسم یاد روز شاعر بلند آوازه دیار فارس، حافظ شیرازی با گرامیداشت جایگاه بلند حافظ ، شاعر عشق و عرفان،  حضور  حافظ شناسان و حافظ پژوهان  و  آنان که در محفل اُنس و مِهر حافظ نشسته اند و حافظان طریق معرفت و رندی  را به شهر شعر و ادب خیر مقدم گفت.
وی با بیان اینکه حافظ گنجینه شعر و شعور و فرهنگ پویا و زنده ایرانی  و آینه  تمام نمای تاریخ ایران  است، این شاعر بلند آوازه را یکی از بزرگترین نابغه های نظم فارسی و جهان دانست و افزود:   شعرای نامدار جهان ، در برابر نبوغ حافظ سر تعظیم فرود آورده اند تا آنجا که سید قطب ، ادیب و   شاعر مصری دیوان حافظ و ترجمه عربی آن را هدیه ای به دنیای عرب و آن را ثروتی ادبی و رستاخیزی در اندیشه و هنر و احساس به شمار می آورد.
نماینده عالی دولت در استان فارس  شناخت حافظ  را شناخت وجوه پوشیده  وجود ایرانیان دانست و خاطرنشان کرد: اگر تا همین امروز سَلَفی گری و ظاهر پرستی کسانی مثل ابن تیمیه چه در ایران و در میان شیعیان و چه در میان اهل سنت ، رونق نگرفته باید دلیل آن را در دولت بی زوالِ زبان شاعران بزرگ ما و از جمله در زبان حافظ جستجو کرد.
مهندس تبادار  با اشاره به دیدگاه حافظ نسبت به انسان، عنوان کرد: اگر حافظ «آسایش دو گیتی» را تفسیر این دو حرف دانسته که با «دوستان مروت» و «با دشمنان مدارا» این توصیه ناشی از فهم اوست نسبت به نظری که در باب انسان و محدودیت های وجود او دارد.
وی با بیان اینکه جهان مطلوب حافظ ، جهان رندان یا دنیای رندانه ای است که اگر محقق شود هر   آزاده ای که به جستجوی گوهر خویش برآید ، در آن به کام دل می رسد، گفت: جامعه  آرمانی حافظ ، خراب آبادی است که در آن «خود پرستیدن و تحقیر دیگران» ،  «نقش خرابی» دارد،   این خرابات ، آبادترین جای زمین است ، شهر عشق است که شهروندان آن ، همه ، عاشقانی خواهند بود که پاک بازی و یک رنگی و آزاد فکری را به عنوان دستاوردهای خطیر آفرینش برای همگان ، ضروری و لازم می بینند.
استاندار فارس در ادامه اظهارکرد:  در این آرمان شهر ، ریا و سالوس و خودبینی و زهد فروشی و نصیحت بی جا و مُحتسبی و   تر دامنی را راهی نیست و گشاده دلی و دیگر بینی و یک رنگی ، اهورایی ترین مفاهیم در این دنیایِ دل پذیرِ حافظ است و طبعاً در چنین جایی نه از جنگ خبری است و نه از ظلم. 
مهندس تبادار ادامه داد: عدل و انصاف و مروت پیوسته مدنظر است و نامردمی ، مردود و عشق به انسان و انسانیت چون مشعلی پیوسته ، در سینه ها زبانه می کشد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه اگر کسانی امروز می خواهند رمز نفرت ایرانیان از خون ریزی را بفهمند ، باید بتوانند با عالَم حافظ آشنا شوند، یادآور شد: حافظ معنایی از قرآن را حفظ کرده است که امروز می تواند ما و جهان را نجات دهد؛ آنچه به تعبیر خود او جمع میان «لطایف حِکَمی» با «کتاب قرانی» می نامد.
مهندس تبادار افزود:  برای فهم این معنی باید بتوانیم به صدای او گوش فرا دهیم و آشنایان این راه به خوبی با مشکلات و خطرات آن آشنا هستند.
استاندار فارس با تاکید بر اینکه هنر حافظ هم ساز کردن ناهمسازهاست، گفت:  او هم زمین را دارد و هم آسمان را ، هم تن را مهم و محترم می شمارد هم جان را ، در مکتب تلفیقی عشق ، که از نظر حافظ بر همه مکاتب رجحان دارد ، صَنَم و صمد هر دو خواستنی و جمع شدنی هستند.
مهندس تبادار بیان کرد: عشق حافظ ، اکسیر حیات و کیمیای مراد و یا به تعبیر علمی و زمینی آن ، تیزابی است که هر خارا سنگِ نادلپذیری را در خود حل می کند.
وی با اعتقاد به اینکه حافظ پرورش را مقدم بر آموزش می داند، افزود: آثار او بیش از آنکه تعلیمی باشد ، تربیتی است ، او در پی انسان سازی است و مدرسه ، کتاب و بحث را ، قیل و قال می داند.
وی در پایان  از مرکز حافظ شناسی ، بنیاد فارس شناسی ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، میراث فرهنگی ، مرکز اسناد و کتابخانه ملی ، نیروهای نظامی و انتظامی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که در برگزاری این محفل نقش داشتند سپاسگزاری کرد.
استاندار فارس همچنین با اشاره به سخنان استاد منصور پایمرد، شاعر و حافظ پژوه شیرازی، درباره شرایط نامناسب آب رکن آباد از شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی خواست وضعیت این دارایی تاریخی شیراز را  تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری کنند.