به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در مراسم افتتاح یکی از پروژه های طرح بازآفرینی شهری در بافت قدیم شیراز افزود: هویت و شناسنامه همه شهرها در بافت های قدیم شهری تبلور یافته است، در شهر شیراز به عنوان شهری بزرگ با سابقه کهن تاریخی و فرهنگی وقتی از محلات قدیمی یاد می کنیم به اصالت و هویت و تاریخ آن اشاره کرده ‌ایم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه مسئولان در سال‌ های گذشته توجه مناسبی به بهسازی بافت‌های فرسوده داشته اند، گفت: طرح بازآفرینی شهری، اقدامی جامع و مشترک است که باید با نگاه وسیع و تکلیفی بر مبنای همکاری ساکنان بافت‌های فرسوده، بخش خصوصی و دستگاه‌ های دولتی انجام شود.
مهندس تبادار با تاکید بر اینکه بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده بدون همکاری مردم و بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود، افزود: باید تسهیلات لازم برای ورود بخش خصوصی به این طرح فراهم و ارایه شود.
وی با بیان اینکه تسهیلات لازم در طرح بازآفرینی شهری برای بخش خصوصی فراهم شده است، تاکید کرد: باید با ایجاد فضای امیدواری و تسهیل فرآیندها به سمت همتی همگانی برای اجرای طرح بازآفرینی شهری حرکت کنیم.
استاندار فارس با بیان اینکه بازگرداندن زندگی به بافت های فرسوده مهمترین هدف طرح بازآفرینی شهری است، دستیابی به این هدف را  نیازمند فراهم کردن ملزومات و نیازهای زندگی برای ساکنان دانست و یادآور شد: اگر افرادی به زندگی در بافت های فرسوده ترغیب شوند اما پس از سکونت با نبود امکانات مواجه شوند این مناطق را ترک خواهند کرد.
مهندس تبادار با تاکید بر لزوم رعایت مبانی تاریخی و فرهنگی بافت های قدیمی در بازآفرینی این بافت‌ها، افزود: ساخت و سازهای انجام شده در این مناطق نباید موازنه تاریخی و فرهنگی را برهم زند.
وی با اشاره به اهمیت مقاوم سازی در بازآفرینی بافت‌های فرسوده، استحکام بخشی را به معنای ایجاد اطمینان خاطر دانست و تاکید کرد: بدون تردید با وجود استحکام و ایمنی می‌توان از طراوت و لطافت محلات قدیم برای احیای حیات در آن ها بهره گرفت.
استاندار فارس در ادامه از رشد ١٦٨ درصدی بوم‌ گردی در استان فارس خبر داد و گفت: اشتغال گردشگری استان نیز رشد ۱۴۰درصدی داشته است.
مهندس تبادار همچنین از رشد۱۱درصدی هتل ها و هتل آپارتمان ها در استان خبر داد و در ادامه با اشاره به اهمیت توریسم سلامت در استان فارس افزود: توریسم سلامت نیز با رشد ۱۶۰ درصدی رو به رو بوده است.
مجتمع زمرد به عنوان یکی از پروژه های بازآفرینی شهری، نخستین مجتمع تخصصی برق و الکترونیک در جنوب کشور است که در زمینی به مساحتچهار هزار و ۴۹۵ مترمربع با زیربنای۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع احداث شده است.