به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه ارایه راهکارهای  جامع بهره وری انرژی در دستگاه های دولتی که توسط دانشگاه شیراز مطرح شده است، انرژی های مصرفی همچون آب و برق را از مهمترین سرمایه های عام دانست و افزود: این سرمایه ها هر روز با تنگناهای بیشتری مواجه می شوند بنابراین افزایش بهره وری انرژی به عنوان یکی از مولفه های توسعه پایدار باید در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد.
 
نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب و برق، گفت: در حال حاضر 18 درصد از برق مصرفی کشور به وسیله آب سدها تامین می شود بنابراین اگر صرفه جویی در آب وجود داشته باشد ضریب اطمینانی برای تامین این 18 درصد برق ایجاد خواهد شد.
مهندس تبادار با بیان اینکه بکارگیری روش های جامع بهره وری انرژی باید پیش از این در دستور کار قرار می گرفت، بر لزوم اجرایی شدن این راهکارها در اسرع وقت تاکید کرد.
وی با تاکید بر اینکه راهکارهای بهره وری انرژی باید در قالب یک طرح جامع ارایه شود، افزود: این طرح جامع باید همه روش ها و طرح های پراکنده را در بر بگیرد و با در نظر گرفتن همه جوانب، نقشه راه دستیابی به هدف نهایی را ترسیم کند.
استاندار فارس گفت: اگر چنین برنامه جامع و کلانی تدوین شود به رغم کمبود اعتبارات موجود گام های موثری در زمینه بهره وری انرژی برداشته خواهد شد.
مهندس تبادار با بیان اینکه ادامه یافتن کارهای بزرگ ضامن اثربخشی هر چه بیشتر این کارها است، اظهارکرد: متاسفانه بسیاری از امور مهم تنها در زمان بحران اجرا می شوند و پس از آن پیگیری و مداومت لازم برای رسیدن به نتایج پایدار در دستور کار قرار نمی گیرد.
 
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه این استان رتبه دوم صرفه جویی برق در تابستان گذشته را کسب کرده است، گفت: ممیزی برق با در نظر گرفتن حداقل ها در تابستان گذشته سبب شد بیش از 200 مگاوات در پیک مصرف برق استان فارس صرفه جویی شود.
 
مهندس تبادار با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای صرفه جویی در مصرف برق توسط دستگاه های اجرایی استان، افزود: در حالی که میزان برق مصرفی سالانه دستگاه های اجرایی استان فارس در سال گذشته 12 میلیون مگاوات بوده، در سال جاری و پس از انجام ممیزی های حداقلی این میزان با کاهش یک میلیون مگاواتی رو به رو شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: تنها مصرف برق استانداری فارس در مردادماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد کاهش داشته است.
 
استاندار فارس با تقدیر و تشکر از مردم استان فارس در صرفه جویی مصرف برق، تاکید کرد: بدون تردید همکاری و همراهی مردم در صرفه جویی برق مصرفی یکی از مهمترین  دلایل موفقیت در امر کاهش مصرف برق بوده است.
مهندس تبادار با اشاره به طرح پیشنهادی دانشگاه شیراز و آمادگی تیم ارایه دهنده این طرح ، خواستار هماهنگی این گروه با دستگاه های اجرایی مربوطه و دستیابی به طرح جامع و عملیاتی افزایش بهره وری انرژی شد.