به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی استانداری فارس، این مجتمع شامل گلخانه مادر تخصصی، تولید نشاء گیاهان دارویی، مزرعه پایلوت گیاهان دارویی و مرکز آموزش زنبورداری است.
تکمیل چرخه های تولید مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی اسپاد رایمون پاسارگاد در سه مرحله پیش بینی شده که فاز نخست آن مربوط به تولید و فرآوری گیاهان دارویی است و در زمینی به مساحت 20 هکتار با اعتباری بالغ بر15 میلیارد تومان راه اندازی شده است.
با بهره‌ برداری از این طرح سالانه امکان فرآوری ۲۰۰هزار تن گیاهان دارویی ایجاد و همچنین ۲۰۰ فرصت شغلی نیز فراهم می‌شود.
استاندار فارس پس از افتتاح فاز نخست این مجتمع تولیدی از بخش های مختلف آن بازدید کرد.
مهندس تبادار همچنین در حاشیه افتتاح این مجتمع تولیدی در دیدار با جمعی از کشاورزان و روستاییان شهرستان مرودشت مسایل و مشکلات آنان را بررسی کرد.
استاندار فارس در حاشیه افتتاح مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی اسپاد رایمون پاسارگاد در جمع خبرنگاران، توسعه کاشت گیاهان دارویی را یکی از ضرورت‌های استان دانست و گفت: در این مجتمع زنجیره کامل تولید اعم از تولید نشاء گیاهان دارویی، آموزش کشاورزان و روستاییان منطقه، بسته بندی، فرآوری و بازاریابی با هدف گسترش تولید گیاهان دارویی منطبق بر استاندارد‌ها در نظر گرفته شده است.
مهندس اسماعیل تبادار با اشاره به مخاطراتی که خشکسالی برای کشاورزی و امرار معاش روستاییان در استان فارس ایجاد کرده است، افزود: این موانع و مخاطرات موجود باید بر اساس مقتضیات امروز برطرف شود و اقتصاد روستا در کنار حفظ کشاورزی، مرغداری، دامداری و... به شیوه سنتی در زمینه‌های دیگری همچون کشت گیاهان دارویی گسترش یابد.
وی در ادامه توجه به بهره وری آب را یکی از مهمترین موضوعاتی دانست که در مجموعه کشت و صنعت گیاهان دارویی مرودشت مدنظر قرار گرفته است و یادآور شد: در این مجموعه بازچرخانی آب و استفاده از آب برای پرورش میگو در مرحله نهایی تعریف شده که با توجه به وضعیت بحران آب در استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به توانمندی و دانش دست اندرکاران مجموعه کشت و صنعت گیاهان دارویی، پرورش زنبور عسل را از دیگر مولفه های برجسته این مجموعه برشمرد و یادآور شد: عسل تولید شده توسط زنبورهای که از گرده گیاهان دارویی تغذیه کرده اند بدون شک ارزش افزوده بیشتری نسبت به عسل معمولی فراهم خواهد کرد.
مهندس تبادار از همه مدیران و مجموعه دستگاه های اجرایی استان خواست در رفع مشکلات مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی اسپاد رایمون پاسارگاد به عنوان یک نمونه و پایلوت مجموعه های تولیدی با حلقه های پیوسته، تلاش مضاعف بکار گیرند.
وی با بیان اینکه بدون وجود حلقه های پیوسته تولید، آموزش، بسته بندی، بازاریابی و... تولید موفق نخواهد بود، تاکید کرد: راه اندازی چنین مجموعه‌هایی باید به عنوان یک فرهنگ ضروری در همه نقاط استان مورد توجه قرار گیرد.