به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عبدالرضا قاسمپور در کارگاه آموزشی تسهیلگران تاب آوری اجتماعی که به همت اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد، افزود: افزایش تاب آوری اجتماعی، افراد را توانمند می کند تا در مواجهه با دشواری ها و ناملایمات زندگی و شغلی، آسیب نبینند و از این موقعیت ها برای شکوفایی و رشد شخصیت خود استفاده کنند.

مدیر کل حوزه استاندار فارس، کاهش آسیب های اجتماعی را نیازمند برنامه ریزی دقیق، آموزش کاربردی و ارایه راهکارهای علمی و عملی مناسب دانست و گفت: با بهره گیری از نظر علمی کارشناسان فرهنگی مجرب  استان، تجربیات و توانمندی های آنها به عنوان ابزار قدرتمندی که در زمینه دولتی و خصوصی تجربه لازم را دارند، می توان با پدیده ها، ناهنجاری و آسیب های اجتماعی مقابله کرد.

قاسمپور مبارزه با آسیب های اجتماعی را کار سخت و حساسی دانست و اظهارکرد: باید این کار با ظرافت، تدبیر و درایت کامل در محله های آسیب پذیر تمام نقاط استان دنبال شود.

وی ادامه داد: تعامل بخش خصوصی و دولتی و مشارکت همه دستگاه های اجرایی در حوزه های مختلف اجتماعی در کاستن از آسیب های اجتماعی در نقاط حاشیه نشین شهری و محلات آسیب پذیر و بافت های فرسوده بسیار تاثیرگذار است.

مدیر کل حوزه استاندار فارس گفت: آنچه که در محلات آسیب پذیر می تواند تحول کیفی ایجاد کند این است که در  طرح بازآفرینی محلات شهری، افزون بر پرداختن به مسایل عمرانی و سازندگی فیزیکی باید به موضوعات فرهنگی نیز نگاه ویژه ای شود.

قاسمپور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه فرهنگ زیربنای اقتصاد و سیاست است، تاکید کرد: مسایل فرهنگی و اجتماعی زیربنا محسوب می شوند و باید به آن ها توجه دو چندان شود.

وی تصریح کرد: هر اقدام عمرانی و اقتصادی در مناطق شهری و روستایی باید پیوست فرهنگی داشته باشد و نخست باید کار فرهنگی انجام شود.

قاسمپور به برنامه ریزی تشکیلاتی و سازمان یافته دولت تدبیر و امید در خصوص توانمند سازی اقشار مختلف جامعه برای مقابله با تهدیدات اجتماعی و فرهنگی موجود اشاره کرد و افزود: دولت در بحث اعتیاد، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را مطرح کرد برای این که خانواده ها اهمیت و حساسیت این موضوع را درک کنند و تلاش استان نیز در این جهت است.

مدیر کل حوزه استاندار فارس، تاب آوری اجتماعی را یک فرصت و ضرورت مهم خواند و گفت: باید با برگزاری کارگاه های آموزشی تاب آوری اجتماعی، تهدیدهای به وجود آمده را به فرصت تبدیل کنیم.

قاسمپور افزود: تاب آوری اجتماعی نه تنها موجب افزایش قدرت تحمل و سازگاری آن ها در برخورد با مشکلات می شود بلکه مهمتر از آن منجر به حفظ سلامت روانی و ارتقا آن نیز خواهد شد.

وی همچنین بر ضرورت توجه به مساله پیشگیری از آسیب های اجتماعی اشاره و تاکید کرد: موضوع پیشگیری باید در کنار مقابله با آسیب های اجتماعی به طور جدی دنبال شود.