به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان که با موضوع بررسی وضعیت ازدواج در استان برگزار شد، افزود: هم افزایی و یکپارچه سازی اقداماتی که متولیان امور جوانان انجام می دهند زمینه اثرگذاری بیشتر این اقدامات را در  راستای حل مشکلات ایجاد خواهد کرد.
 
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهمیت جایگاه اجتماعی امر ازدواج، تاکیدات دین مبین اسلام و پیامبر اکرم(ص) بر این سنت حسنه را در راستای اهمیت ازدواج در ابعاد مختلف جامعه دانست و گفت: بررسی ابعاد جامعه شناسی ازدواج نشان می دهد زمانی که ازدواجی شکل می گیرد تقیدی برای طرفین ایجاد می شود که این تقید زمینه بسیاری از آسیب های اجتماعی را از بین می برد .
مهندس تبادار همچنین با اشاره به آمارهایی که کاهش ازدواج را در سال های اخیر نشان می دهد، بر لزوم آسیب شناسی این موضوع تاکید کرد و افزود: کارشناسان امور اجتماعی می توانند با در نظر گرفتن یک جامعه آماری از جوانانی که ازدواج نکرده اند دلایل مطرح شده از سوی آنها را بررسی کرده و به اطلاعات مفیدی در راستای آسیب شناسی کاهش آمار ازدواج دست یابند.
وی ادامه داد: برای بررسی دلایل کاهش ازدواج در جامعه و به تبع آن ترغیب جوانان به ازدواج باید همه دلایل از جمله نیاز به اشتغال و درآمد را  منطبق بر واقعیت ها در نظر بگیریم.
استاندار فارس در ادامه به نقش و جایگاه سازمان های مردم نهاد در موضوعات مختلف اجتماعی از جمله ازدواج اشاره کرد و گفت: استفاده از توان و نیروی جوانان در قالب گروه ها و یا سازمان های مردم نهاد می تواند اثرگذاری زیادی در حل مشکلات مربوط به ازدواج داشته باشد.
مهندس تبادار با بیان اینکه مسئولان نباید این گمان را داشته باشند که در همه امور عالم به موضوعات هستند، اظهارکرد: جوانان آگاه و مقید به مبانی دینی می توانند در تبلیغ امر ازدواج و همچنین رسیدن ازدواج ها به پایداری نقش موثری داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به انجام بعضی امور خیر و کمک نهادهایی همچون کمیته امدادامام خمینی (ره)  برای برگزاری ازدواج های آسان اشاره و تاکید کرد: بهتر است این کمک ها به صورت پنهان و و با در نظر گرفتن کرامت افراد انجام شود و کمک به ازدواج جوانان از سوی خیران و سایر نهادها به صورت تبلیغاتی نباشد.
نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: جوانان زمانی که احساس کنند مسئولان رفع مشکلات آنها را پیگیری می کنند امیدواری بیشتری برای ازدواج و تشکیل خانواده خواهند داشت.
وی پس از ارایه گزارش درباره سند ملی سلامت جوانان، بر اهمیت تکلیفی بودن مفاد این سند تاکید کرد و گفت: اگر این موارد الزامات رهنمودی باشد نتیجه مناسب به دست نخواهد آمد و توصیه ها عملیاتی نخواهد شد.
استاندار فارس با تاکید بر اینکه  برای رفع مشکلات جوانان باید در راستای اهداف مشترک گام برداریم، یادآور شد: نتیجه هم افزایی و حرکت مسئولان به سمت هدف مشترک باید بهبود شرایط ازدواج در آینده باشد.
مهندس تبادار تاکید کرد: ترغیب جوانان به ازدواج  باید بخشی از رسالت دستگاههای اجرایی استان باشد.