به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه ستاد بازآفرینی شهری با اشاره به اهداف مدنظر در برنامه ملی بازآفرینی شهری و سیاست های دولت و رئیس جمهوری در این زمینه، یادآور شد: بازگشت زندگی به این بافت ها و ایجاد مسکن برای نیازمندان از اهداف مهم برنامه ملی بازآفرینی شهری است.

نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: با اجرای سیاست های جدید مدنظر رئیس جمهوری در برنامه ملی بازآفرینی شهری، علاوه بر اینکه مالکان ساختمان های موجود در بافت های فرسوده از تسهیلات مناسب برخوردار می شوند، با استحکام بخشی و ساخت و سازهای جدید، زمینه های لازم برای پویایی و حیات مناطقی که از امنیت لازم برای زندگی برخوردار نبودند، فراهم خواهد شد.

مهندس تبادار با اشاره به تسهیلاتی که در برنامه ملی بازآفرینی شهری در نظر گرفته شده است، افزود: بر اساس تاکیدات رئیس جمهوری همه دستگاه های دولتی باید زمین هایی که در بافت های فرسوده دارند را به اجرای این برنامه ملی اختصاص دهند و شهرداری ها نیز باید در این زمینه بدون دریافت عوارض پروانه های لازم جهت نوسازی و بهسازی را صادر کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دستگاه های دولتی و شهرداری ها باید زمینه های لازم را برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری در بافت های فرسوده فراهم کنند، گفت: بانک ها نیز باید تسهیلات لازم را در جهت پیشبرد اهداف برنامه ملی بازآفرینی شهری اختصاص دهند.

استاندار فارس با بیان اینکه حدود چهار هزار هکتار بافت فرسوده و حاشیه ای در استان فارس وجود دارد که تنها هزار و 800 هکتار از آن در شهر شیراز و 360 هکتار مربوط به بافت تاریخی و فرهنگی این شهر است، اظهار کرد: تا کنون اقداماتی از سوی اداره کل راه و شهرسازی و سازمان های مربوطه در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری انجام شده و شهرداری شیراز نیز طی سال های گذشته نزدیک به 480 هزار متر مربع ساخت و ساز در بافت فرسوده این کلانشهر انجام داده است.

مهندس تبادار افزود: ایجاد خانه های محله و دفاتر تسهیل گری محلات نیز انگیزه ای برای پویایی و حیات در بافت فرسوده ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: برای ساماندهی بافت فرسوده در کلانشهر شیراز و دستیابی به اهداف کلان سیاست دولت در برنامه ملی بازآفرینی شهری، راهی طولانی در پیش است که باید تلاش های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه در ساماندهی بافت فرسوده شهر شیراز علاوه بر بازسازی و نوسازی محلات، ساماندهی محور زندیه، سعدیه، محور عرفان و... نیز باید مورد توجه باشد، تاکید کرد: در کنار توجه به بافت فرسوده باید کارکردها و نمادهای تاریخی و فرهنگی را نیز در نظر گرفت.

 مهندس تبادار با اشاره به اینکه باید همه امکانات بخش های دولتی و دستگاه های اجرایی برای تحقق اهداف برنامه ملی بازآفرینی شهری بکار گرفته شود، گفت: یقینا همه اقداماتی که باید در سطح استان انجام شود به دقت پیگیری و اجرا خواهد شد؛ همچنین موضوعاتی که باید در سطح کشوری به منظور تصمیم سازی و تصمیم گیری های دخیل در این امر مطرح شود نیز به اطلاع مسئولان خواهیم رساند.

وی با تاکید بر اینکه حضور بخش خصوصی نقشی موثر در بازآفرینی بافت های فرسوده دارد حمایت همه جانبه دولت از انبوه سازان و سرمایه گذاران بخش خصوصی که در حوزه ساخت و ساز بافت های فرسوده مشارکت کنند را اعلام کرد.

استاندار فارس در ادامه گفت: آنچه تاثیری پایدار بر حذف ناهنجاری های اجتماعی از بافت های فرسوده و تاریخی دارد، ایجاد حیات دوباره و احیا زندگی در محلات این بافت ها است که این موضوع با اجرایی شدن برنامه ملی بازآفرینی شهری تحقق می یابد.

 مهندس تبادار از همه اعضای ستاد بازآفرینی شهری در استان خواست با نگاهی جامع تر نسبت به گذشته به این موضوع توجه کنند.