به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در همایش زکات استان، از فرماندارن، بخشداران، ائمه جمعه، کمیته امداد امام خمینی(ره)  و سایر دست اندرکاران حوزه زکات در شهرستان ها خواست با تشکیل کارگروهی که برخی از زکات دهندگان نیز در آن حضور دارند، چگونگی  صرف هزینه های زکات را به دقت بررسی و انتخاب کنند.
 
وی با اشاره به اهمیت توجه به زکات در مبانی دین مبین اسلام، یادآور شد: خداوند در قرآن همواره  پرداخت زکات را در کنار برپاکردن نماز از تکالیف تقواپیشگان برشمرده است.
وی ادامه داد: زمانی که برپایی نماز به عنوان مهمترین رکن و اساس دین بیان شده و پس از آن به پرداخت زکات تاکید می شود دلالت بر این موضوع دارد که نظام زیستی بعد از تفکر ایدئولوژیک مبتنی بر نظام معیشتی است.
نماینده عالی دولت در استان فارس بیان اینکه خداوند در دین مبین اسلام مالکیت خصوصی را برای افراد جایز دانسته است، گفت: در کنار این حق مالکیت، تکالیفی درباره دارایی های افراد تببین و تعریف شده که زکات یکی از این تکالیف است.
مهندس تبادار، پرداخت زکات را نشان دهنده ایمان عملی دانست و افزود: از آنجا که چندان آسان نیست افراد  دارایی کسب شده را به راحتی در راه خدا انفاق و ایثار کنند ، انجام این تکلیف الهی دلیلی بر ایمان عملی افراد است.
استاندار فارس در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه کمیته امداد امام خمینی (ره) در یاری رساندن به نیازمندان، یادآور شد: در دین مبین اسلام پیش از آنکه از فرد نیازمندی که در سایه نظام اسلامی زندگی می کنند، دین و آیین و مذهب آنها سوال شود نیازشان برطرف می شود .
وی با اشاره به اینکه باید اقدامات فرهنگی مناسب برای تقویت بنیان های دینی  افراد انجام شود، گفت: یاری رساندن به نیازمندان بدون در نظر گرفتن دین و مذهب آنها، با نشان دادن چهره رحمانی دین اسلام زمینه های لازم برای گرایش بیش از پیش افراد به این دین مبین را نیز مهیا خواهد کرد.
 
مهندس تبادار تاکید کرد: باید با راهکارهای مختلف زمینه اشتغالزایی و توانمند سازی مدد جویان کمیته امداد را فراهم کنیم تا علاوه بر اینکه قادر به تامین معاش خود باشند، بتوانند به عنوان فردی مولد برای سایر افراد نیز اشتغالزایی کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس خاطرنشان کرد: بدون تردید یاری رساندن به افرادی که توانایی کار و فعالیت را ندارند فریضه ای دینی و تاکید نظام جمهوری اسلامی و دولت است.
مهندس تبادار ابراز امیدواری کرد تنگناهای موجود با عنایت خداوند، یاری خون شهدا ، همت مسئولان و به پشتوانه مردم برطرف و مجال بیشتری برای توجه به قشر آسیب پذیر فراهم شود.