به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار با حضور در منزل سیروس رومی نویسنده، پیشکسوت و پژوهشگر تاریخ مطبوعات فارس از تلاش ها و زحمات وی تجلیل کرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس در این دیدار با یادآوری این مطلب که استان فارس در تاریخ، فرهنگ، میراث، تمدن، جلوه های طبیعی و در کشاورزی پیشتاز است، افزود: اگر بخواهیم بنیان سیاسی فارس را معنا کنیم، این گستره در طول تاریخ و در عرصه سیاست، حکومت و نظام سیاسی ایران تاثیر شگرفی داشته است.
مهندس تبادار نویسندگان را ذخایر فرهنگی هر جامعه ای قلمداد کرد و گفت: از آنجایی که مطبوعات نقش وافری در آگاهی بخشی به مردم در ابعاد گوناگون ایفا می کنند، پژوهشگران این حوزه در تبیین فراز و فرود شکل گیری مطبوعات می توانند نقش بسزا داشته باشند.
وی ادامه داد: نویسندگان به خصوص نویسندگان علوم انسانی با بهره گیری از تخصص خود می توانند زوایای جدیدی از هر مساله اجتماعی پیش روی عموم مردم بگشایند و در حل مسایل اجتماعی، سیاسی و غیره اثرگذار باشند.
استاندار فارس گفت: فخر و مباهات به گذشته و تاریخ این مرز و بوم که یقینا یکی از غنی ترین و اثر گذارترین تمدن های بشری است باید موتور محرک و انرژی برای حرکت و افتخار آفرینی در دنیای امروز و آینده باشد.
مهندس تبادار در ادامه به تاثیر نظام آموزش و پرورش در توسعه کشور اشاره کرد و افزود: در دنیای امروز نظام آموزشی ما باید در مقاطع ابتدایی چگونگی زیست و درس زندگی و در دوره دبیرستان شیوه اندیشیدن را تعلیم دهند و در دوره آموزش عالی، تخصصی نگاه کردن و کاربردی و عملیاتی کردن موضوع را یاد دهد.
 وی تاکید کرد: توسعه آینده کشور مشروط به شیوه چگونگی زیستن، اندیشیدن و بهره گیری از تخصص است.
نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: برای ایجاد تغییر مثبت در جامعه در ابعاد گوناگون، ابتدا باید از خود شروع کرد بدین ترتیب که عادت های منفی اخلاقی و شهروندی را زدود و به تقویت خصوصیات مثبت خود پرداخت.
مهندس تبادار با بیان اینکه زیر ساخت اخلاقی، دارای کارکرد فرهنگی و سیاسی است، یادآور شد: در جامعه دارای اخلاق و فضیلت‌ های اخلاقی، شاهد انسجام و همنوایی و همدردی افراد جامعه خواهیم بود و گفت ‌وگو و تعامل نقش محوری پیدا می‌کند.
سیروس رومی نیز در این دیدار مشکل اساسی حوزه فرهنگ را عدم اتحاد و یکپارچگی دانست و گفت: اگر بخواهیم حوزه فرهنگ را تقویت کرده و ارتقا  دهیم  باید آسیب شناسی کنیم و مشکلات را از راه برداریم و انجمن های هنری باهم تفکری واحد داشته باشند و سلیقه ها را به هم نزدیک کنند.
وی افزود: اگر بخواهیم جامعه ای منسجم داشته باشیم باید فضایل اخلاقی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
استاندار فارس در این دیدار که صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، عبدالرضا قاسمپور مدیرکل حوزه استاندار ، اباذر ظهرابی سرپرست روابط عمومی و اموربین الملل استانداری و سجاد خسروانیان مشاور استاندار در امور رسانه  نیز حضور داشتند با اهدای لوح تقدیر از خدمات ارزنده سیروس رومی تجلیل کرد.