به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در جلسه شورای اداری استان که با حضور مهندس محمد جواد  آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد،  با اشاره به  بهره برداری از تعدادی از پروژه های ارتباطات و مخابرات افزود: با توجه به درخواست مکرر روستاییان برای دسترسی به اینترنت با بهره برداری از این پروژه ها 500 روستا در استان فارس به اینترنت نسل چهار مجهز می شوند.
وی نقش فناوری اطلاعات در ابعاد مختلف زندگی امروز را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: فناوری اطلاعات در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و مسایل اجتماعی، مشارکت سیاسی نقش برجسته ای دارد و قطعاً توسعه این زیرساخت ها در هر استانی راه توسعه را هموار تر خواهد کرد.
 
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به کاستی های استان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: استان فارس از گذشته در حوزه IT  و ITC  پرآوازه بوده که بر همین اساس انتظار دارم راهکارهایی که مجال استفاده از این توان و ظرفیت استان را مهیا می کند، ارایه شود.
 
مهندس تبادار همچنین با اشاره به نگاه جامع و عالمانه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به وضعیت زیرساخت‌های موجود در استان فارس، از پیشرفت‌های مهم زیرساختی استان در دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: به رغم مشکلاتی که در زمینه اعتبارات وجود دارد و مجال تامین اعتبارات کم است باید حداکثر استفاده را از این اعتبارات اندک برای توسعه زیر ساختی بکار بگیریم.
وی  ایجاد اشتغال را یکی از مهمترین اولویت‌های کشور و استان فارس دانست و یادآور شد: بر اساس تلاش های صورت گرفته نرخ بیکاری در استان فارس 13.8 در سال ۹2 به 10.8 در سال ۹۶ رسیده است.
 
استاندار فارس جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را امری مهم در توسعه اقتصادی استان دانست و گفت: سهم تعیین شده برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی استان در سال ۹۶ ، ۵۵۰ میلیون دلار بود که استان فارس توانست جلب سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۶ را به یک میلیارد و ۳۰ میلیون دلار افزایش دهد که این میزان ۴۴۰ میلیون دلار بیش از سقف مشخص شده برای استان است.
 
مهندس تبادار با تاکید بر اینکه توسعه صادرات غیر نفتی فارس به عنوان یکی از اهداف مهم مدیریت ارشد استان در سال جاری پیگیری می‌شود، خاطر نشان کرد: صادرات غیر نفتی با رشد ۴۴درصدی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ و رشد ۲۵ درصدی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رو به رو بوده است.  
 
وی همچنین از آماده شدن مقدمات فعالیت نمایندگی کشتیرانی کشور در شیراز و ایجاد فضای کانتینری در منطقه ویژه اقتصادی و توسعه صادرات کارگو در استان فارس خبر داد و این اقدامات را از زیرساخت های لازم برای توسعه صادرات دانست.
نماینده عالی دولت در فارس گفت: استان فارس در کنار ظرفیت های صنعتی، 10 درصد  امنیت غذایی کشور را تامین می کند و رتبه دوم را در تولیدات باغی، زراعی و دامی دارد که این مولفه ها می تواند زمینه های لازم برای توسعه صادارت را ارتقا دهد.
 مهندس تبادار با یادآوری اینکه در سال جاری هشت طرح بزرگ با اعتبار  ۱۱ هزار میلیارد تومان در استان فارس به سرانجام میرسد بیان کرد: فارس به رغم تلاش هایی که تاکنون انجام شده با جایگاه واقعی خود در زمینه زیرساخت ها فاصله دارد.
وی ادامه داد: البته به رغم تنگناهای موجود در حال حاضر 550 کیلومتر بزرگراه و بیش از 300 کیلومتر آزاد راه به عنوان اولین آزادراه جنوب کشور در استان در حال اجرا است و تعدادی پروژه آزادراهی همچون  آزادراه لار به بندر عباس ، شیراز به بوشهر، سه راهی قلات به پل فسا  و لامرد به بندر پارسیان نیز در دستور کار قرار دارد.
استاندار فارس همچنین با بیان اینکه زیرساخت های ریلی تا زمانی که به کانون های بار وصل نشوند به عنوان زیرساخت های ریلی راهگشا نخواهند بود ، از اقدامات انجام شده در راستای توسعه این زیر ساخت مهم حمل و نقلی در استان فارس خبر داد .
مهندس تبادار افزود: در حال حاضر راه آهن گلگهر به شیراز  فعال است و امیدواریم راه آهن اقلید به یزد با اعتباراتی که گرفته شد به بهره برداری برسد که راهکارهایی برای اتصال راه آن به کانون بار نیز در دستور کار قرار گرفته است و سال گذشته بخشی از گندم استان از این طریق انتقال داده شد.
وی ادامه داد: اگر این زیرساخت ها را با همت جمعی و توجهی که دولت دارد، در استان فارس بزرگ مهیا کنیم، ظرفیت هایی مانند گردشگری ، کشاورزی و صنعت  ساماندهی می شود که البته کمک دولت و همکاری همه نمایندگان مجلس و مدیران می تواند توسعه این زیرساخت ها را نسبت به گذشته شتاب دهد.
نماینده عالی دولت در استان فارس در ادامه با اشاره به تنگناهای موجود در حوزه کمبود آب و برق در استان بر لزوم اهمیت مدیریت در عبور از این تنگناها تاکید کرد و گفت: امروز مدیران ما باید علاوه بر تسلط بر حوزه فعالیت خود، نگاهی جامع و همه جانبه به سایر امور داشته باشند و با پیش بینی، پیشگیری و رصد مسایل مختلف شرایط بحرانی را مدیریت کنند.
مهندس تبادار با بیان اینکه مدیران نباید برای حل مشکلات منتظر اقدامات خارجی بمانند، افزود:  آمریکا اهتمام خود را بکار گرفته تا مشکلات فراوانی برای نظام جمهوری اسلامی به وجود آورد، اما مدیران ما باید با نگاه همگانی و همت بالا در عرصه مدیریت حضور داشته باشند تا مشکلات را به یاری خداوند پشت سر بگذاریم.