به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در نشست تخصصی بررسی مسایل و مشکلات حوزه زنان در استان فارس تاکید کرد: بانوان باید درباره توانمندی های خود به باور درونی برسند و به این موضوع تنها در کلام و ظاهر بسنده نکنند.

نماینده عالی دولت دراستان فارس با بیان اینکه باید مقایسه توانایی های زن و مرد را فراموش کنیم، یادآور شد: همه افراد فارغ از جنسیت توانمند هستند و می توانند با تقویت خودباوری رتبه های مناسبی در جامعه کسب کنند.

مهندس تبادار افزود: توانایی زنان باید در جامعه به رخ کشیده شود و باور به توانمندی زنان در جامعه را تشدید کرده و ظرفیت جامعه را برای پذیرفتن نقش پررنگ زنان در جایگاه های مسئولیتی و مدیریتی افزایش دهیم.

وی ادامه داد: ما باید زمینه لازم را برای مسئولیت دادن و مسئولیت پذیری بانوان مهیا کنیم که تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

استاندار فارس با اعتقاد به اینکه کارکرد زنان در امور اجتماعی بسیار موثر است، تاکید کرد: زنان اساس و ارکان امور اجتماعی تلقی می شوند و باید این نگاه به آن ها در اولویت مسایل مربوط به بانوان قرار داشته باشد.

مهندس تبادار خاطرنشان کرد: زن قلب خانواده و خانواده قلب جامعه است و کارشناسان مسایل اجتماعی نیز بخش زیادی از آسیب های اجتماعی را به مربوط  کارکرد مناسب یا نامناسب خانواده می دانند.

وی با یادآوری اینکه هر کار سختی که مردان انجام می دهند زنان نیز قادر به انجام آن هستند از بانوان خواست با واقعیت ها زندگی کنند و به یاد داشته باشند که محدودیت هایی موزون یا ناموزن به نام سنت وجود دارد که باید بر اساس آن ها به رشد و پیشرفت و ارتقا در جایگاه اجتماعی بپردازند.

نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین با اشاره به سختی های موجود در بعضی از مسئولیت های مدیریتی تاکید کرد: ما باید باور به توانمندی زنان  را در ذهن و فکر همه لایه های مدیریتی ایجاد کنیم و با در نظر گرفتن واقعیت ها تجدید نظر در موضوعات را در دستور کار قرار دهیم.

مهندس تبادار خطاب به زنان منتخب در شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: اخذ رای عمومی در عرصه انتخابات از سوی زنان و حضور آنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پارلمان محلی، کارکرد بزرگی برای زنان بوده است.

وی با بیان اینکه بانوان باید حضور در شوراهای اسلامی را مغتنم بشمارند، اظهارکرد: مردم رصد می کنند که کدام عضو شورا دغدغه آنان را دارد و به تسهیل امور می پردازد و مسایل اجتماعی را رصد می کند و درصورتی که عملکرد زنان در این حوزه مثبت باشد زمینه حضور آن ها در عرصه های مدیریتی آینده به خوبی فراهم خواهد شد.

استاندار فارس در ادامه به نقش اثرگذار بانوان در ارتباط با آسیب های اجتماعی، اشتغال، توانمندسازی و آموزش اشاره کرد و گفت: سازمان های مردم نهاد و تشکل هایی که با حضور بانوان شکل می گیرد بستری مناسب برای انجام امور مهم در جامعه است.

مهندس تبادارتاکید کرد: بانوان می توانند با ذهن سازی و فراهم کردن زمینه لازم در آینده تعداد زیادی از مسئولیت ها و جایگاه های اجتماعی را به خود اختصاص دهند.

وی با تاکید بر اینکه نقش آفرینی بانوان در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار مهمتر از مردان است، یادآور شد: زنان می توانند نقشی تعیین کننده در کاهش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق به عنوان یک پدیده شوم که نظام اجتماعی را دچار آشفتگی می کند، داشته باشند.

استاندار فارس با بیان اینکه زنان در حوزه کارآفرینی و ایجاد اشتغال ذهن های خلاق و نقش آفرینی برجسته دارند، گفت:15 درصد از سرپرست خانواده ها زنان هستند، یعنی وظیفه و رسالت تامین معاش و زندگی بخش زیادی از مجموعه های خانوارها و مسایل اجتماعی آن ها بر دوش بانوان است.

مهندس تبادار با تاکید بر اینکه باید مداوم به جامعه و افراد مرجع این موضوع را اعلام کنیم که توانایی زنان  و مردان با هم برابر است، افزود: هرچند توانایی فیزیکی زنان و مردان با هم متفاوت است،  اما اختصاص بیش از 60درصد از ظرفیت پذیرفته شدگان کنکور به بانوان نشان دهنده برابری توانایی ذهنی آنها با مردان است.

وی تاکید کرد: مدیران استانی و فرمانداران باید از ظرفیت و توانمندی بانوان در بیشتر امور بهره بگیرند.

نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین با اشاره به فضای کنونی جامعه و تنگناهای موجود، مدیریت در این شرایط را بسیار سخت توصیف کرد و گفت: همه ما اعم از زن و مرد در برابر بحران های مختلف و کنترل آنها مسئول هستیم.

مهندس تبادار در ادامه با اشاره به نامگذاری شعار سال ۱۳۹۷ از سوی رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان در حمایت از کالای ایرانی افزود: تمام اقشار جامعه به خصوص بانوان نقش مهمی در تحقق این مطالبه رهبر معظم انقلاب دارند.

وی ادامه داد: افزایش استاندارد تولیدات داخلی و نهادینه کردن استفاده از محصولات داخلی در خانواده ها موضوعاتی است که باید مدنظر همگان باشد، در این زمینه نقش بانوان مهم و تعیین کننده است.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود صرفه جویی در مصرف آب و برق را یکی از موضوعات مهم امروز دانست و گفت: به طور قطع نقش و تاثیرگذاری بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در صرفه جویی مصرف آب و برق مهم است.