به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در بازدید از کارخانه کیمیا دانه فارس واقع در شهرستان سروستان افزود: بر اساس گزارش ها در سال گذشته بیش از هزار و ۱۲۶ میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید در استان فارس اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد:  توجه به مجتمع ها و صنایع تولیدی جدید نیز در دستور کار قرار دارد و برای آن برنامه ریزی شده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال و کارآفرینی به عنوان دغدغه امروز جامعه، تاکید کرد: اهتمام ما به حفاظت و صیانت از اشتغال موجود  و توجه به اشتغال جدید است.

مهندس تبادار با تاکید بر اینکه نمی توان از اقتصاد کشاورزی در استان فارس صرف نظر کرد، افزود: تکمیل حلقه های تولید و فرآوری ضرورت حفظ اقتصاد کشاورزی و بهره مندی مناسب از آن است.

وی ادامه داد: استان فارس ظرفیت بالایی در تولید دانه های روغنی همچون کلزا و گلرنگ دارد که با توجه به کم آب بر بودن این محصولات در شرایط خشکسالی  توسعه کاشت آن‌ها در استان ضروری است.  

استاندار فارس گفت: ایجاد زیرساخت‌ های لازم برای فراوری کلزا و گلرنگ زمینه توسعه کاشت این محصولات در استان را فراهم خواهد کرد.

مهندس تبادار با بیان اینکه در سال ۱۳۹۴، دو هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان به کاشت کلزا اختصاص یافته از افزایش این رقم به ۲۰ هزار هکتار در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

وی با بیان اینکه کارخانه کیمیا دانه فارس نقش تاثیرگذار و تعیین کننده‌ای در تکمیل حلقه فرآوری دانه‌های روغنی استان دارد، خاطر نشان کرد: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن را دارد که در حال حاضر ۳۰ هزارتن از این ظرفیت فعال است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر لزوم‌ توجه به توسعه این کارخانه، گفت: با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد روغن مورد نیاز کشور وارداتی است، تولیدات روغنی، محصولاتی استراتژیک محسوب می‌شوند که باید اهتمام ویژه ای برای توسعه زیرساخت های لازم این محصولات صورت گیرد.

مهندس تبادار تاکید کرد: مدیریت استان باید تلاش کند با همکاری سرمایه گذار و سهامدار ظرفیت سازی لازم برای تحقق اشتغال و تولید مداوم در این مجتمع انجام شود.

وی یادآور شد: کارخانه کیمیا دانه فارس در حال حاضر ۷۰ فرصت شغلی در چهار ماه از سال ایجاد کرده که در صورت توسعه این تعداد به ۲۰۰ نفر اشتغال مداوم در طول سال نیز خواهد رسید.

استاندار فارس با تشکر از  همکاری مسئولانی که تا امروز مجموعه کیمیا دانه را در جریان مشکلات یاری کرده‌اند، از همه دستگاه های اجرایی ذیربط و بانک‌های ملی و کشاورزی خواست همکاری های لازم برای رفع مشکلات و توسعه این کارخانه را با جدیت در دستور کار قرار دهند.

مهندس تبادار همچنین از فرماندار سروستان خواست به عنوان نماینده دولت در شهرستان رفع مشکلات و توسعه فعالیت در چنین مجتمع هایی را با جدیت پیگیری کند.