استاندار فارس، خیران و نیک اندیشانی که به نیازمندی های همه افراد جامعه توجه دارند را سرمایه‌های بزرگ جامعه دانست و گفت: در میان خیرین کسانی که در حوزه مدرسه سازی فعالیت می کنند با کار خیر خود به پرورش فکر و خلاقیت در جامعه کمک کرده اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان فارس افزود: امروز در این جشنواره دور هم جمع شده ایم تا جشن بیستمین سال فعالیت خیرین مدرسه ساز را با حضور خیرینی که مشعل دانایی را در استان بزرگ فارس برای مبارزه با جهل و بی سوادی برافراشته کردند، برگزار کنیم.

وی ادامه داد: امروز اگر نامی از استاد بزرگ بهمن بیگی پدر آموزش عشایر به زبان آورده می شود و در تاریخ استان فارس ماندگار است به دلیل آن است که در دشت ها و کوه پایه ها در سفیدچادران مشعل های بزرگ مبارزه با بی سوادی را مهیا و علم دانایی را برای فرزندان این دیار برپا کردند.

استاندار فارس با بیان اینکه دنیای پیشرفته ارزش افزوده اقتصادی خود را از محصول فکر و خلاقیت بدست می آورد، تاکید کرد: اگر کشوری می خواهد پیشرفت و توسعه پایدار داشته باشد باید از قوه فکر و خلاقیت نیروی انسانی خود استفاده کند که هر چقدر از این قوه استفاده کنیم بارآورتر شده و از آن کم نمی شود.

مهندس تبادار افزود: خیرین مدرسه ساز جایگاهی را خلق می کنند که پرورش فکر و خلاقیت در آن ایجاد می شود و از چنین مکان هایی انسان های ارزشمندی که از سرمایه های انسانی کشور هستند همچون ملک حسینی ها که خود از خیرین بزرگ هستند و مرحوم دکتر خدادوست ها حاصل می شود.

نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: اگر خیران زمینه لازم خیراندیشی را در امر مدرسه سازی در ذهن، رفتار و کردار خود مهیا کردند برای آن است که به آینده مملکت می اندیشند.

مهندس تبادار، اساس کار در هر جامعه ای را توجه به اموزش و پرورش دانست و یادآور شد: تمام کشورهایی که مسیر پیشرفت و آبادانی را در ابعاد مختلف طی کرده اند، توجه به نظام آموزش و پرورش را در دستور کار قرار دادند و از این راه پیشرفت را در همه ابعاد رقم زدند.

وی ادامه داد: امروز متولیان امور بر این موضوع واقف هستند که اگر بخواهیم زمینه لاژم پیشرفت و توسعه را در مملکت به تمام معنا تفسیر کنیم باید به نظام آموزش و پرورش توجه جدی داشته باشیم.

استاندار فارس با ابراز خرسندی از  جایگاه و نقش تعیین کننده خیران مدرسه ساز در ترویج علم در استان فارس گفت: تفاوت جشن خیرین مدرسه ساز با سایر جشن ها در این است که برای تجلیل از کسانی فراهم شده که زمینه های لازم برای دانایی، زیرساخت برای آسایش و رفاه و تعلیم و تربیت  را فراهم کرده اند.

مهندس تبادار افزود: افراد بیشماری  در این دیار زندگی کرده اند اما نام ماندگار برای کسانی است که در کنار توجه به خود به دیگران توجه کرده اند و در کنار نیاز خود نیاز دیگران را مورد توجه قرار داده اند و به عنوان همدرد در جامعه همدردی را سرلوحه قرار داده اند. 

وی با اشاره به موقعیت برتر خیران استان فارس در امر مدرسه سازی، بیان کرد: استان فارس در جایگاه معین خیرین مدرسه ساز بین المللی قرار دارد و در حال حاصر ۲۰ درصد از مدارس استان خیر ساز هستند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه در چهره های مصمم خیرین حسن تدبیر و اندیشه والا نمایان است، ابراز امیدواری کرد: این همت والا برای همدردی و برطرف کردن نیازهای جامعه روز افزون باشد و استان فارس همواره از وجود سرمایه بزرگ خیرین برای توسعه و پیشرفت بهره مند باشد.

مهندس تبادار همچنین انصاف، سخاوت، کرامت و توجه به همنوعان را  سیره و روش اولیا و اوصیا دانست و یادآور شد: آنچه خیران و نیک اندیشان در دستور کار خود قرار داده اند جزو مهمترین آموزه های دینی ما است‌.