به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار روز یکشنبه در جلسه شورای کشاورزی استان فارس با تبریک هفته جهاد کشاورزی به همه تلاشگران این عرصه، افزود: استان فارس در عرصه کشاورزی صاحب مقام و منزلت است و در این زمینه رتبه بالایی در کشور دارد.
وی با بیان اینکه قطعا نگاه مسئولان به اقتصاد کشاورزی یک نگاه جامعی است و خواهد بود، گفت: اگرچه  بحران ‌هایی بر این نگاه از جمله بحران آب مترتب است اما باید مدیریت منابع آب را در ابعاد مختلف در دستور کار قرار دهیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر اینکه در استان فارس نمی توانیم از اقتصاد کشاورزی صرف نظر کنیم، بیان کرد: در وضعیت کنونی که خشکسالی دامن گیر کشور و استان فارس شده است بهترین راه برای حفظ اقتصاد کشاورزی در استان تغییر نگرش در مدیریت و همچنین تغییر الگوی کاشت به سمت گیاهان کم آب بر است.
مهندس تبادار افزود: در تغییر الگوی کشت و ترویج کشت های کم آب بر، پهنه بندی و انتخاب منطقه مناسب برای کاشت،  امری بسیار مهم است که باید از سوی کارشناسان و محققان برای به دست آمدن نتیجه مطلوب در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: کارشناسان و محققان باید در این امور نظارت داشته باشند و کشاورز را تهییج کنند به گونه ای که کشاورز احساس نکند راهنمایی درستی دریافت نکرده است.
استاندار فارس گفت: اگر کشاورزان در انتخاب کشت جایگزین و کم آب بر موفق نباشند؛ علاوه بر اینکه اقتصاد کشاورزی با مخاطره رو به رو می شود در بحث فرهنگی نیز متقاعد ساختن آن ها برای تغییر الگوی کشت با دشواری رو به رو خواهد شد.
مهندس تبادار همچنین توسعه گلخانه ها را یکی از راهکارهای بسیار مهم در حفظ و بهبود اقتصاد کشاورزی استان دانست و افزود: همزمان با توسعه گلخانه ای باید سایر حلقه های اتصال از جمله بازاریابی ، بسته بندی، استانداردسازی و برندسازی نیز در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه فرآوری و رسیدن به ارزش افزوده باید مطابق با ظرفیت ها و توانمندی های استان تقویت شود، از اقدامات جزیره ای در این حوزه به شدت انتقاد کرد و گفت: سازمان های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید با همکاری و همراهی زمینه بهبود وضعیت فرآوری محصولات کشاورزی، بسته بندی این محصولات و استانداردسازی آن ها را مهیا کنند.
رئیس شورای کشاورزی استان فارس در ادامه با بیان اینکه بی‌ شک در مهیا کردن ارزش افزوده در ابعاد مختلف مشکلاتی در استان وجود دارد، تاکید کرد: باید از ظرفیت های موجود در استان بهره برداری لازم را داشته باشیم و در این زمینه باید برنامه ریزی لازم صورت بگیرد.
مهندس تبادار  در ادامه به وضعیت نگران کننده آب در استان فارس اشاره کرد و افزود: گرفتار تناقص در این موضوع در استان شده ‌ایم که با کمک مدیران و مردم می ‌توان این مهم را ساماندهی کرد.
وی ادامه داد: در دنیای تجارت امروز اقتصاد کشاورزی با برندسازی و تامین خواسته های خریداران امکان پذیر خواهد بود.
نماینده عالی دولت در استان فارس در ادامه با اشاره به گزارش های ارایه شده در زمینه شیلات ، آبزیان و همچنین دام پروری در استان فارس، گفت: باید کارگروه هایی برای بررسی مشکلات و ارایه راهکارهای مناسب و عملیاتی در این حوزه ها تشکیل شود.
مهندس تبادار افزود: پرداختن به تئوری شرط لازم است اما کافی نیست و باید راهکارهای عملیاتی را بر اساس داشته ها و با برنامه ریزی دقیق ارایه دهیم.
وی با بیان اینکه تعداد چاه‌های غیرمجاز در استان بیداد می‌کند، تاکید کرد: باید تلاش شود که کنتورهای حجمی به عنوان یکی از ضرورت‌ها در دستور کار قرار گیرد.
وی در ادامه به گزارش های دریافتی درباره تعطیلی تعدادی از گلخانه‌ها در یکی از شهرستان های استان اشاره کرد و از رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خواست تا این موضوع را سریعا بررسی کند.
استاندار فارس همچنین با تاکید بر اینکه استان فارس با تامین 10 درصد محصولات کشاورزی کشور، نقش برجسته و تعیین کننده ای در امنیت غذایی در ابعاد مختلف محصولات دامی، باغی، زارعی و شیلات و آبزیان دارد، گفت: یکی از موضوعات مهم و زیرساختی برای توجه به کشاورزی آب است و منابع آبی می تواند این ظرفیت بزرگ در استان فارس را پاسخ دهد.
مهندس تبادار یادآور شد: متاسفانه چند سالی است که خشکسالی در کشور به ویژه استان فارس مخاطرات عدیده ای را در پهنه کشاورزی به وجود آورده است بنابراین منابع آب در استان فارس باید با تغییر نگاه به ابعاد مختلف کشاورزی مدیریت و سامان دهی شود.
استاندار فارس همچنین پس از پایان جلسه شورای کشاورزی استان در چمع خبرنگاران به راهکارهای مختلف برای تامین آب پیش روی استان پرداخت و با تاکید بر اینکه از همه ایده ها و نظراتی که راهگشا باشد استقبال می کند، گفت: موضوع انتقال آب دریا به استان فارس هم اکنون در حال پیگیری است و امیدواریم سرمایه گذار بخش خصوصی به زودی عملیات اجرایی این طرح را آغاز کند.
مهندس تبادار افزود: مباحثی درباره انتقال آب از دریای خلیج فارس به استان اصفهان مطرح شده که تاکید کرده ایم این طرح ابتدا باید برای استان فارس اجرا شود.
استاندار فارس از انجام مطالعات درباره بهره گیری از آب های ژرف در استان خبر داد و گفت: اکتشافات مربوط به این حوزه به زودی در پهنه اقلید-ارسنجان آغاز خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به فردی که عنوان کرده است سامانه های بارشی را با روش های خاصی جذب می کند، عنوان کرد: زمینه ملاقات با این فرد را فراهم کرده ایم و همه اطلاعات لازم را برای انجام جذب سامانه بارشی در اختیار او قرار می دهیم.
مهندس تبادار در پاسخ به سوال دیگری درباره توجه به کشت فراسرزمینی گفت: تعدادی از کشاورزان و سرمایه گذاران استان فارس به کشورهایی از جمله گرجستان و قزاقستان رفته و این موضوع را پیگیری می کنند.
وی خاطر نشان کرد: ترویج این روش کشاورزی در قالب تفاهم نامه هایی در دستور کار قرار دارد.
وی در خصوص عدم اطلاع رسانی درباره تعطیلی یکی از برندهای معروف بستنی در شیراز گفت: معاونان استاندار این موضوع را از دستگاه های مربوطه پیگیری می کنند.