به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار روز پنج شنبه در پنجمین جلسه شورای معادن استان فارس به ظرفیت های این استان در بخش های مختلف از جمله معدن فراوان اشاره کرد و افزود: پاشنه آشیل استان در ظرفیت های مختلف نبود فرآوری، خام فروشی و به اصطلاح به ارزش افزوده تبدیل نکردن سرمایه است.
وی یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد خاک نسوز کشور در استان فارس استخراج می‌ شود اما کمترین استفاده را در صنایع استان دارد.
نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین وجود گنبدهای نمکی در میان‌ آهک برای تولید کربنات سدیم ، بهره گیری از آهک ، سنگ تزیینی، ذخایر غنی دولومیت در جنوب استان را از دیگر ظرفیت های معدنی استان دانست که باید بیش از گذشته به استفاده از ارزش افزوده آن ها پرداخته شود.
مهندس تبادار افزود: عدم استفاده از ظرفیت های معادن به ویژه در راستای کاهش خام فروشی و بهره گیری از طریق ارزش افزوده دلالت بر نادیده گرفتن زحماتی که در این حوزه صورت گرفته ندارد بلکه بر مبنای ظرفیت های موجود، این استفاده اندک، ضعف به حساب می آید.
وی ادامه داد: باید هر یک از این معادن با رسیدن به مرحله نهایی اکتشاف، به عنوان سرمایه معرفی شود تا امکان انجام مراحل بعدی مربوط به چگونگی بهره وری، ایجاد ارزش افزوده و یا حتی خام فروشی در مقیاس های حداقلی، فراهم شود.
استاندار فارس تاکید کرد: بهره وری و ارزش افزوده معادن استان فارس، باید در همین استان به کار گرفته شود.
مهندس تبادار با تاکید بر اینکه سیاست کاری شورای معادن استان فارس حتما باید بر اساس نقشه راه باشد، افزود: در این نقشه راه باید اموری از جمله فرآوری، چگونگی بهره گیری و ایجاد ارزش افزوده و همه مولفه هایی که برای پیشبرد کارها در حوزه معدنی ضرورت دارد، در دستور کار قرار گیرد.